Европейският съюз оценява неотдавнашните срещи в Брюксел между пратеника за диалога Мирослав Лайчак и главните преговарящи на Косово и Сърбия Бесник Бислими и Петър Петкович като "трудни" и смята, че "те не са дали незабавни резултати", заяви говорител в ЕС. Той се позова на последното изявление на вицепремиера на Косово Бесник Бислими, който на 24 юли в Прищина каза, че Косово не трябва да обявява избори в северната част на страната, без да бъдат премахнати наказателните мерки, наложени от Европейския съюз, съобщи Радио Свободна Европа.
Говорителят на ЕС, въпреки че не коментира изявленията на Бислим, повтори призива на блока за обявяване на избори от Косово и призова сърбите, живеещи в четирите северни общини, да участват в тези избори.
"Използваме възможността да повторим, че ЕС очаква страните да изпълнят исканията, изразени в декларацията на 27-те държави от ЕС на 3 юни 2023 г. В нея ясно се казва, че извънредните избори трябва да бъдат обявени възможно най-скоро във всичките четири сръбски общини на север. Очаква се косовските сърби да участват в тях“, се казва в отговора на Европейския съюз.
Правителството на Косово се съгласи на 10 юли да направи публично изявление в подкрепа на провеждането на предсрочни избори в 4-те северни общини след лятото. Съгласно споразумението, постигнато с ЕС, Косово се ангажира да осигури необходимото правно основание, което да позволи организирането на избори.
Преди ден Бислими каза, че очаква съобщението на ЕС за вдигане на санкциите, след постигнатото споразумение между Косово и ЕС в Братислава, и изтеглянето на 25% от полицейските сили от общинските сгради в 4-те северни общини.
Дипломатически източници от ЕС обаче заявиха, че премахването на наказателните мерки, които Европейският съюз наложи на Косово, ще зависи от изпълнението на задълженията, които Прищина е поела, и другите стъпки, които се очакват от властите в Косово за продължаване на усилията за намаляване на напрежението на север.
Наказателните мерки, които ЕС наложи на Косово включват: временно спиране на работата на органите, създадени въз основа на Споразумението за стабилизиране и асоцииране, лишаване на Косово от срещи на високо ниво и преустановяване на двустранни посещения, с изключение на тези, които се фокусират върху справянето с кризата в Северно Косово в рамките на диалога, подпомаган от ЕС.
По отношение на срещите от миналата седмица, дипломатически източници съобщават, че очаква страните да обмислят и да дадат обратна връзка по темите в дневния ред. В същото време "страните трябва да се въздържат от едностранни стъпки, които могат да доведат до нова ескалация".
Специалният пратеник на ЕС Лайчак се свърза с преговарящите от Косово и Сърбия миналата седмица, за да обсъдят някои теми от дневния ред на диалога, подпомаган от ЕС. Те включват изпълнението на новото споразумение по пътя към нормализиране на отношенията, енергетиката, прилагането на декларацията за изчезналите лица, деескалацията на ситуацията в северно Косово, организирането на извънредни избори и въпроси, свързани с търговията.
На 19 юли главните преговарящи на Косово и Сърбия се срещнаха поотделно с пратеника за диалог Мирослав Лайчак в Брюксел, където обсъдиха "дълъг списък от въпроси на диалога, като се започне от прилагането на Споразумението от 27 февруари и неговото удължаване".