Европейският съюз обмисля налагането на данък върху лихвите от замразените руски парични средства, който би могъл да събере около 3 млрд. евро годишно за подпомагане на възстановяването на Украйна след войната, съобщи "Гардиън".

"Неочакваната такса" е обект на обсъждане от лидерите на ЕС на срещата на върха на Европейския съвет в четвъртък и петък в опит да се използва стойността на суверенните руски средства, блокирани от санкциите.

Идеята беше лансирана през последните три седмици, след като Германия се противопостави на по-агресивен вариант, включващ управлението на активи, които варират от луксозни яхти до акции, произведения на изкуството и руски фондове.

"Целта на санкциите е да променят поведението, а не да наказват", заяви един дипломат пред изданието, "Не можеш просто да вкараш парите в собствената си хазна. Санкциите са съдебна конструкция, която зачита върховенството на закона."

Приема се, че неочакваната такса е счетена за правно безопасна от юристите, съветващи ЕС, но преди да получи зелена светлина, ще се проведат допълнителни обсъждания с партньорите, включително САЩ, Япония и Обединеното кралство.

ЕС притежава руски активи на стойност около 200 млрд. евро, от които 100 млрд. евро са парични средства от валутните резерви на Москва, които носят около 3 млрд. евро лихви годишно. Това ще представлява само малка част от разходите за възстановяване на Украйна в размер на 411 млрд. долара, изчислени от Световната банка.

Лидерите на ЕС желаят Москва да плати част от разходите за възстановяването, когато войната приключи, а някои от европейските столици смятат, че този ход ще бъде само първата стъпка.