Активното участие на ромите и ромските медиатори в местни политики и бюджетни решения е от ключово значение за посрещане на нуждите на общността на най-голямото европейско етническо малцинство, според активисти, пише "Еурактив". В момента Европейската комисия работи за насърчаване на политическото участие сред ромската общност чрез стратегията на ЕС за равенство на ромите. Тази рамка поставя цели за постигане до 2030 г., включително по-силно "участие на ромите в политическия живот на местно, регионално, национално и европейско ниво, за да се гарантира, че те се регистрират като избиратели, гласуват, участват като кандидати".
Въпреки това активното гражданско участие сред ромите остава ниско в целия блок.
Според проучване от 2021 г. на Агенцията на ЕС за основните права (FRA) в пет държави-членки само 23% от анкетираните роми са заявили, че се интересуват от политика. Освен това само 29% са заявили, че са гласували на общински избори и само между 8 и 12% са участвали в политически действия.
Съветът на Европа също работи с ментори на място, за да подготви ромите да участват в местните процеси на вземане на решения.
"Ние основно учим хората как да участват в заседание на местния съвет", каза тя.
Що се отнася до разпределението на общинските средства, ромските активисти са съгласни, че общността трябва да получи глас.
"Това не е само защото трябва да бъдем приобщаващи, но и защото те знаят най-добре какъв е проблемът", обясни Михалаке. "Понякога те също може да имат представа какво е решението, защото вероятно са се опитали по по-неформален начин да го решат, но не са имали цялата подкрепа и всички средства, които са необходими", добави тя. В Западните Балкани, регион, където дискриминацията на ромите остава висока, Съветът за регионално сътрудничество за интеграция на ромите (СРС) работи по проект за бюджетиране на ромите, за да гарантира, че всички социално-икономически политики са чувствителни към нуждите на ромите. Според Александра Бояджиева, експерт по политиката на СРС, адаптираното към ромите бюджетиране също може да помогне да се провери как се изразходват средствата и кой има полза от тях. Правителствата, участващи в проекта, се ангажираха да гарантират, че усилията за интегриране на ромите получават справедлив дял от публичните бюджети. Според Шейла Фидани, друг политически експерт в СРС, този подход може да се приложи и в други региони. "Отзивчивото към ромите бюджетиране е ефективен начин за разпределяне на средства там, където са най-необходими и където ще имат най-големи приходи в замяна", каза тя.