Европейският съюз и Великобритания се договориха за сделка, с която Кралството ще напусне ЕС на 31 октомври. Преговорите продължиха повече от денонощие, а в сряда вечерта изглеждаха в задънена улица.
В четвъртък на обяд председателят на Европейската комисия обяви в Туитър: "Където има желание, има и сделка".
🇪🇺🤝🇬🇧 Where there is a will, there is a #deal - we have one! It’s a fair and balanced agreement for the EU and the UK and it is testament to our commitment to find solutions. I recommend that #EUCO endorses this deal. pic.twitter.com/7AfKyCZ6k9
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU)
October 17, 2019
Ключов проблем по постигането на споразумение беше въпросът за ирландската граница. Предстои новите договорености да бъдат гласувани, както от британския, така и от националните парламенти на останалите страни-членки на ЕС. В четвъртък вечерта темата Брекзит ще бъде и основна на Европейския съвет. В същото време северноирландската Демократична юнионистка партия (ДЮП) заяви, че не може да подкрепи предложеното от премиера Борис Джонсън и ЕС споразумение за Брекзит. "Не можем да подкрепим това, което се предлага за митниците и условията за даване на съгласие и липсва яснота по ДДС", се казва в изявление на лидерката на ДЮП Арлийн Фостър и парламентарния лидер на партията Найджъл Додс. "Ще продължим да работим с правителството да постигане на разумна сделка, която работи за Северна Ирландия и защитава икономическата и конституционна цялост на Великобритания", добавиха те. Подкрепата на ДЮП за Джонсън в британския парламент е от решаващо значение, тъй като някои от съпартийците консерватори на премиера казват, че не приемат позицията му по въпроса за ирландската граница. Джонсън няма мнозинство в британския парламент и без подкрепата на ДЮП е малко вероятно споразумението да бъде прието.