ЕС и Китай са съвсем близо до постигане на дългоочакваната и за двете страни сделка за инвестициите. 27-те членки проправиха в понеделник, 28 декември, пътя за споразумение за взаимна защита на инвестициите между ЕС и Китай. Това стана възможно, след като в преговорите бе постигнат напредък по ангажиментите на Пекин за борба с принудителния труд.
Дипломатически източник съобщи, че информирани от Европейската комисия за положителния развой в преговорите с Китай напоследък, включително по въпроса за условията на труд, постоянните представители на държавите от ЕС "приветстваха широко този напредък" и "пътят за политическа зелена светлина бе разчистен".
Германия, която председателства Съвета на ЕС до края на годината, е констатирала, че нито една от делегациите не се е обявила против подготвяното споразумение и така пътят за политическата му подкрепа е отворен. Всички очакват официално съобщение от Брюксел и Пекин "до края на седмицата", потвърди друг дипломат.
Пактът, който се очаква да бъде финализиран тази седмица, ще даде на фирмите от ЕС по-добър достъп до китайския пазар и ще подобри условията на конкуренция.
През 2014-та започнаха разговорите за инвестиционната сделка, но те от години са в безизходица по редица въпроси. Нарастващото търговско напрежение между САЩ и Китай може и да е спомогнало за промяна на китайската позиция, според официални представители.
След brexit сделката ще е твърде важна и следва по петите търговското споразумение на Великобритания с ЕС, което беше обявено на 24 декември.
Множество съобщения отбелязват, че сделката между ЕС и Пекин ще отвори производствения сектор на Китай за компании от Общността, както и строителството, рекламата, въздушния транспорт и телекомуникациите.
Един от главните проблеми в преговорите беше искането на Китай за достъп до енергийния пазар на ЕС, предвид чувствителността на сектора за националната сигурност на страните членки. Очаква се сделката да даде на Пекин достъп до малка част от европейския сектор за възобновяема енергия на реципрочна основа.
Договорът цели също така да премахне бариерите пред инвестициите в Китай, като учредяване на съвместни дружества, а също така и ограниченията върху чуждестранната собственост в определени индустрии.
След като бъде постигната очакваната сделка, тя трябва да бъде ратифицирана от Европейския парламент, процес, който може да започне едва през втората половина на 2021 г. За март 2021 г. е предвидена ратификацията на сделката ЕС - Великобритания. Дотогава тя се прилага условно от двете страни.