Кметът на Ню Йорк Ерик Адамс предупреди, че мигрантската криза ще „унищожи“ града, ако не бъдат предприети спешни действия.
Говорейки пред разгневени жители на среща в кметството в сряда, той призна, че не вижда решение на проблема и разкритикува липсата на помощ от президента Джо Байдън. „Нека ви кажа нещо, нюйоркчани. Никога в живота си не съм имал проблем, на който не съм виждал края. Но не виждам край на това“, призна той. „Този проблем ще унищожи Ню Йорк."
Бившият топ полицай говори емоционално и за автобусите с мигранти, които пристигат почти всеки ден в Ню Йорк. По думите му общият брой новопристигнали надхвърля 10 000 всеки месец. Повече от 110 000 души вече са настанени в града и офисът на Адамс е изчислил, че проблемът ще струва на Ню Йорк 12 милиарда долара за три години.
Властите са загрижени, че ситуацията скоро може да достигне точката на кипене, след като гневни протестиращи се сблъскаха по улиците на града, докато все повече мигранти остават бездомни поради ограниченото пространство.
Адамс встъпи в длъжност като кмет през януари 2022 г., а оттогава проблемът само се влошава. „10 000 мигранти пристигат на месец“, каза той. „Сега приемаме хора от цял свят, които са решили, че ще преминат през южната част на границата и ще влязат в Ню Йорк.“
Градът има законово задължение да даде подслон на онези, които ще стигнат до него
и Адамс отчаяно се е насочил към различни градски забележителности, импровизирани убежища и временни жилища като краткосрочни решения. Почти всяко решение, което взема по въпроса, си навлече гнева на нюйоркчани, особено след като миналия месец историческите хотели Redbury и Roosevelt бяха превърнати в приюти за мигранти.
Отчаянието на кмета да осигури жилища дори го накара да предложи преместване на бежанци в прословутия затвор MCC в Манхатън – същото порутено съоръжение, в което Джефри Епстийн се самоуби през 2019 г.
Семействата са с приоритет за местата в хотелите, оставяйки хиляди да чакат на улицата за пространство за отваряне или преместване в заслони.
Миналия месец заместник-кметът на града по здравеопазването и човешките услуги Ан Уилямс-Изъм каза, че броят на мигрантите в приютите за бездомни в Ню Йорк е над 57 000 - около половината от общия брой нуждаещи се от подслон.
През март градските власти стартираха 24-часов център, за да се справят с големия наплив и създадоха нова агенция, която да помогне за координирането на усилията.
В Стейтън Айлънд бивше католическо училище се превърна в епицентър на гнева на квартала, а няколко протеста бяха организирани в кампуса, където беше създадено място за настаняване с 300 легла. Бившият съперник на Адамс на кметските избори Къртис Слайуа обедини жителите на Стейтън Айлънд във вторник, като обеща да затвори близките мостове Верацано и Гьоталс, за да създаде хаос при пътуване в знак на протест срещу ситуацията.
Властите в Ню Йорк алармират от месеци за неспособността си да се справят със ситуацията, а Адамс предупреди, че неговата служба изчислява, че проблемът ще струва на града около 12 милиарда долара само за три години. Той обяви извънредно положение през есента и многократно нарече мигрантския наплив „хуманитарна криза“.
Проблемите на южната граница значително ескалираха през май,
когато бяха премахнати мерките, въведени срещу мигрантите по време на пандемията. В деня, в който мерките бяха свалени, на 12 май, броят на незаконните преминавания на границата надхвърли 10 000.
Голям брой бежанци са напуснали Венецуела на фона на продължаващия икономически упадък на страната, като повече от седем милиона жители от 29- милионната нация към февруари са потърсили в чужбина по-добър живот, съобщава The New York Times. Въпреки че по-голямата част от напусналите са избрали съседни страни, много от тях са се отправили към САЩ. От 2015 г. до 2018 г. само около 100 венецуелци са били спирани годишно на границата. От октомври 2021 г. до август 2022 г. този брой е 150 000.
Освен безпрецедентния брой търсещи убежище, причината Ню Йорк да бъде засегнат толкова драматично се свежда до автобусите, натоварени с мигранти, изпратени от разочарованите южни щати.
Ръководител в разселването на хора на север беше губернаторът на Тексас Грег Абът, който транспортира хиляди до Ню Йорк в успешен опит да провокира полемика по въпроса.
Абът каза, че този ход се дължи на необходимостта да се постави въпросът в светлината на прожекторите, но служители твърдят, че Тексас е много по-добре оборудван и има много повече ресурси да се справи с наплива за разлика от Ню Йорк.
Справянето на Абът с мигрантската криза в собствения му щат обаче претърпя сериозен удар тази седмица, тъй като съдия му нареди да премахне плаваща бариера, която губернаторът беше поставил в река Рио Гранде по границата между САЩ и Мексико, за да възпира преминаването ѝ.