Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви наказания за медии, които разпространяват съдържание, което "уврежда ценностите" на страната.
Ердоган отбеляза, че Турция се нуждае от мерки за защита на "националната култура" и борба с "вредното съдържание", разпространявано писмено, устно или визуално в медиите. Президентът не даде конкретни примери за подобни публикации.
Той подчерта, че ще бъдат предприети съдебни действия срещу разпространителите на такова съдържание, тъй като не трябва да се допускат явни или прикрити действия, насочени към „унищожаване на национални и морални ценности“.
Реджеп Тайип Ердоган редовно критикува публикации, които според него публикуват съдържание, което не отговаря на ценностите на неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР). В същото време Анкара предприема все по-активни стъпки през последните години за засилване на надзора върху медиите, а около 90% от големите турски издания или принадлежат на държавата, или са близки до правителството.
Той подчерта, че ще бъдат предприети съдебни действия срещу разпространителите на такова съдържание, тъй като не трябва да се допускат явни или прикрити действия, насочени към „унищожаване на национални и морални ценности“.
Тази публикация предизвика широка критика към журналисти от страна на лоялни към правителството служители. Така Кабас осъди Фахретин Алтун, ръководител на отдела за връзки с обществеността на президентската администрация.
„Честта на президента е чест на страната ни. Осъждам вулгарните обиди срещу нашия президент и неговия офис“, написа той в Twitter.
Коментира скандала и Абдулхамит Гюл, министър на правосъдието на Турция. Той обеща, че Кабас ще "получи заслуженото" за изказванията си за Ердоган.
В момента 53-годишен журналист е арестуван и чака съдебен процес.
Такива случаи вече са често срещани в турската съдебна практика. През последните седем години десетки хиляди граждани са били преследвани или осъдени по обвинения в обида на турския президент. Според статистиката на Министерството на правосъдието само през 2020 г. във връзка с това обвинение в страната са образувани 31 297 разследвания, образувани са 7790 дела, а 3325 от тях са осъдени.
Общо след избирането на Ердоган за държавен глава турските власти са започнали 160 169 разследвания за обида на националния лидер.
Тази практика е била многократно критикувана от международни институции. През октомври 2021 г. Европейският съд по правата на човека призова Турция да промени закона, като отбеляза, че задържането на обвинените в обида на държавния глава нарушава свободата на изразяване на турските граждани.
Политиката на Анкара в пресата беше противопоставена от ООН и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Те разкритикуваха репресиите срещу медиите, които се засилиха в Турция след опита за преврат през 2016 г.
От тогава, според организациите, правителството разпореди затварянето на три информационни агенции, 16 телевизионни канала, 23 радиостанции, 45 вестника и 15 списания. Арестувани са десетки журналисти.
ООН и ОССЕ нарекоха случващото се нарушение на международните норми и подчертаха, че тези преследвания не са оправдани от сегашното състояние на нещата в страната. Специалният докладчик на ООН за правото на свобода на мнение и изразяване Дейвид Кей отбеляза, че „широко разпространеният и драстичен характер на мерките, при които липсват дори основните елементи на надлежния процес, са шокиращи и безпрецедентни в Турция в последно време“.