Ердоган използва знака на победата, но в смисъла, че той лично ще победи всички останали и ще наложи диктатура в Турция

Немският министър на правосъдието Хайко Маас категорично отхвърли обвиненията на турския президент Ердоган, че Германия си била служела с нацистки методи, осуетявайки изборни изяви на турски политици в страната. Това е „скандално, неприемливо, възмутително и трябва най-категорично да бъде отхвърлено", заяви г-н Маас, но същевременно призова да се запази спокойствие: „Ердоган провокира умишлено. И ние не бива да се поддаваме на подобни провокации." Никой не иска ескалация, която може да доведе до прекъсване на дипломатическите отношения, добави министър Маас и се обяви против обща забрана за изяви на турски политици в Германия. „Федералното правителство би могло да осуети изявите на турски политици само ако забрани на турски правителствени представители или на Ердоган да влизат в страната. И аз мисля, че Ердоган иска точно това", заяви още Хайко Маас.

В неделя турският президент Ердоган нападна остро Германия, като между другото заяви следното: „Мислех си, че националсоциализмът в Германия е свършил, но очевидно той продължава да си съществува. Германия няма нищо общо с демокрацията." Така Ердоган коментира решението на няколко германски общини да откажат планираните изборни изяви на турски политици главно от съображения за сигурност. А по повод информациите, че самият той планирал изборна изява в Германия, Ердоган заяви: „Ако искам, ще дойда още утре. А ако не ме пуснете или не ми позволите да говоря, ще вдигна бунт."

„Абсолютно неприемливо е президентът на една страна членка на НАТО да говори така за друга държава от Алианса", заяви на свой ред Фолкер Каудер, лидер на парламентарната фракция на Християндемократическия съюз (ХДС) и на Християнсоциалния съюз (ХСС). А зам.-председателката на ХДС Юлия Кльокнер нарече изявлението на турския президент „безсрамно и арогантно". „Ердоган трябва да се извини", настоя тя. Още по-директен е генералният секретар на ХСС Андреас Шойер: Той говори за „чудовищна изцепка на деспота от Босфора".

В разгара на този конфликт между Турция и Германия турският министър на икономиката Нихат Зейбекчи проведе в неделя изборна среща в един кьолнски хотел, където агитира за политиката на турския държавен глава. Както е добре известно, Ердоган цели да наложи президентска система на управление, която ще му осигури значително повече власт и ще отслаби парламента. Референдумът за съответна промяна на турската конституция ще се проведе в средата на април. В него могат да участват и живеещите в чужбина турци. В Германия те са около 1.4 милиона. Тези турци някога бяха призовани в Германия като работна ръка, но с течение на времето решиха да се заселят за постоянно там. Въпреки десетилетията от идването им и раждането вече на техни внуци никой от тях не се е нито претопил в немското общество, нито напълно интегрирал в него. В мнозинството си те запазиха бита, имената, културата и маниерите си на поведение.

Според някои данни турските тайни служби поддържат в Германия огромна агентурна мрежа с над 6,000 шпиони. Някои дори смятат, че тя е сравнима само с мрежата на Щази в бившата ГДР.