На неофициална среща в Прага Съветът на министрите на енергетиката на Европейския съюз постигна съгласие, че е необходимо държавите-членки да започнат да купуват газ съвместно преди лятото на 2023 г. Йозеф Сикела, министър на промишлеността и търговията на чешкото председателство на ЕС, заяви това пред журналисти след срещата днес.
"Министрите постигнаха пълно съгласие относно необходимостта от започване на съвместни покупки на газ преди лятото на 2023 г.", каза той.
На срещата е била изразена солидарността и взаимната подкрепа на страните от ЕС за осигуряването на газ.
"Енергетиката е тема номер едно в Европа. Ето защо ние се срещаме толкова често. Това е вече четвъртото заседание на Съвета на министрите на енергетиката на ЕС по време на чешкото председателство (от 1.07.2022 г. - от ТАСС). Разгледахме проблема с високите цени на горивата и обсъдихме начини за намиране на решения. Всяка държава има собствено виждане за решението, което трябва да бъде прието на ниво ЕС", каза Сикела.
Той заяви, че министрите са се изказали за ефективни мерки срещу спекулантите с газ на пазара на ЕС. Конкретни предложения по темите, обсъдени на срещата в Прага, ще бъдат представени от Европейската комисия през следващата седмица, заяви ръководителят на чешкото министерство на промишлеността.
"Искаме да използваме силата на икономиката на ЕС за съвместни покупки на газ и да осигурим стабилност на доставките на газ в дългосрочен план. Ако купувате голямо количество газ, купувате газта по-евтино. Това е предимство на съвместните покупки", каза министърът.
Той заяви, че чешките газохранилища са запълнени с газ на повече от 90 процента.
"На пазара на електроенергия също правим фундаментални стъпки. Обсъдихме начините за регулиране на пазара, необходимо е да се премахне отрицателното въздействие на цените на газа върху цените на електроенергията", каза Сикела.
Същевременно той подчерта, че "бъдещият енергиен микс" на ЕС ще се съсредоточи върху по-широкото използване на ядрена енергия и чисти възобновяеми енергийни източници.
"Прекарахме цели два дни на срещата в анализ на пазарната ситуация. В дискусията участваха най-големите европейски компании, работещи на европейските пазари на газ и електроенергия. Движим се напред, може би не толкова бързо, колкото очаквахме, но съм сигурен, че решението ще бъде взето правилно", каза Сикела.
Украинският министър на енергетиката Херман Галушченко се включи в срещата чрез видеоконференция. Той призова държавите-членки на ЕС да помогнат на страната му с доставки на оборудване за енергийните съоръжения, разрушени от руските ракетни и бомбени атаки.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.