“Вече е малко късно да се правят някакви особени стъпки. Трябваше да се опитаме максимално да задържим доставките на руски газ и в същото време не нарушаваме европейските санкции. Унгария вече обяви, че ще плаща в рубли. Ние сме от държавите, които са най-засегнати. 90% от доставките на газ са ни от Русия, собствено производство почти нямаме. 10% са от Азербайджан. Нямаме пристанище, на което да разтоварваме втечнен газ, нямаме и интерконектор, който работи, ще се пусне тестово през юли този с Гърция, но той ще работи с пълния си обем през декември. До края на годината сме особено зависими от руския газ”. Това заяви пред BG VOICE финансовият и енергиен експерт Георги Кадиев. Той подчерта, че хранилището в Чирен е пълно само на 17% от капацитета си, това е покриване на нуждите ни за месец. “От 60 дни има война и правителството знае, че руският газ може да спре. Хранилищата средно Европейския съюз са пълни на около 31%. Полша е на 76%, Швеция е на 60%, ние сме най-неподготвени. Примерно Белгия има 14%, но те имат пристанище, на което могат да разтоварват втечнен газ, а ние нямаме”, каза Кадиев.

Късно във вторник Русия съобщи, че “Газпром” спира доставките на газ за България. Това стана, след като руският президент Владимир Путин издаде указ за газа да се плаща в рубли, противоречейки на договорите, в които е посочено заплащане в долари или евро. Според Кадиев най-вероятно е имало някакъв падеж на плащания и България не го е извършила в рубли и затова е спрян газът.

Как става заплащането в рубли 

“Нашият договор е в долари, ние плащаме по сметка на “Газпром”. Сега “Газпром” казва, съгласно указа на президента Владимир Путин, трябва да отворите две сметки в “Газпром банк”, една в рубли и една в долари. Превеждате на собствената си сметка долари, обръщате ги в рубли и плащате на “Газпром”. Нашият договор е в долари и той си остава в долари”, заяви Кадиев. Той даде пример с това как се извършва плащането: “Превеждаме 1000 долара, а на какъв курс ще се обърнат в другата сметка на “Газпром” няма никакво значение, защото сме си изпълнили задължението”. Енергийният експерт подчерта, че няма обяснение защо Русия прави това.

“Освен да ни натрие носа като някакъв PR - ето виждате ли ние ви задължаваме да плащате в рубли. Другата причина е да не могат тези плащания да бъдат замразени, както замразиха резервите на Руската централна банка”, обясни той.

Алтернарива са Гърция, Турция и Азербайджан

“Едната алтернатива е Гърция да ни достави газ, макар, че те са на 90% зависими от Русия, другата Турция и третата просто да намалим потреблението на газ. Едно от “хубавите” неща на България, е че е слабо газифицирана икономиката ни, на практика около 30% е потреблението на Топлофикация София, имаме няколко торови завода - те могат да бъдат спрени от правителството”, каза Кадиев. Имаме договор с Азербайджан за 1 млрд. куб. метра газ, този договор не е повишен, но усвояваме едва 30%, защото нямаме тръба. Когато направим интерконектора с Гърция, ще можем да усвояваме целия 1 млрд. куб. метра газ, но това няма да е преди края на година. Остават 2 млрд. куб. метра газ и малко, които няма да има откъде да се вземат. Ще трябва да се търсят алтернативи - Азербайджан, втечнен газ от Катар, Египет. Освен, ако и други държави от ЕС нямат нужда от газ, защото тогава няма да има за всички, добави той.

Без руски газ икономическият растеж в Европа ще е 0%

“Втечненият газ ще е по-скъп. Министърът на енергетиката каза, че всеки друг газ освен руския ще е по-скъп с 40%. В крайна сметка ще стане така, че ще плащаме каквото и да е, просто да имаме газ. Това ще се отрази и на инфлацията. Икономическият растеж в Европа, ако спрат доставките на газ, ще е около 0%, според прогноза на Международния валутен фонд. Германия и България вероятно ще стигнат до рецесия”, заяви Кадиев.

Газовата връзка с Гърция

Георги Кадиев коментира и това, че Турски поток беше изграден приоритетно бързо, а проектът който е в наш интерес, връзката с Гърция, се протаква с десетилетия. “Корупция, друго обяснение нямам, но не може да се докаже. Няма логика една връзка, която е 300 км от Комотини до Стара Загора за 10 години нищо да не е направено. Там нашите представителки взимат по 20 000 лв. заплати на месец, а в същото време за година да се направи другата връзка”, каза той. Кадиев даде и няколко предположения. “Чувал съм, че Москва няма никакъв интерес от този интерконектор, защото това означава ние да получаваме повече газ от Азербайджан и да намалим потреблението към Русия. Чувал съм, че този саботаж е бил извършен от политици, експерти от Булгартрансгаз, БЕХ. Това звучи логично, че някой е взел пари, за да няма такава връзка”.

ЕС дава помощи на Украйна и плаща на Русия 1,4 млрд. евро на ден за енергоносители

Енергийният експерт коментира и това дали санкциите на ЕС спрямо руския газ и петрол, са закъснели. Украйна и някои държави членки на ЕС, включително Полша и Литва, искат забрана за внос на руски петрол и газ, докато Германия и Унгария се противопоставят на моментално въвеждане на петролно ембарго. “Европа се държи абсолютно лицемерно, с едната ръка дава помощи на Украйна, а с другата плаща на Русия 1,4 млрд. евро всеки ден за енергоносители”, каза Кадиев. Той подчерта, че Европа иска да има санкции, но нея да не го боли, защото това означава рецесии и бензин - 5 лв. “Ако искате да нараните Русия и да направите така, че тя да не може да води война, то тогава тези санкции са закъснели. Европа замрази 300 млрд. долара резерви на Руската централна банка, които бяха в европейски банки. Само, че за тези два месеца война Русия си навакса тези 300 млрд. евро с продажбите на енергоносители, които ние платихме. Единствените смислени санкции са спиране на газа, въглищата и петрола от Русия”, подчерта Кадиев. Чуйте и цялото интервю във видеото.