България винаги е вземана за даденост. Показахме голяма уязвимост в последно време. Ние сме една удобна по-слаба част от Европейския съюз. Това заяви пред BG VOICE бившият посланик на България в САЩ Елена Поптодорова. Поптодорова коментира спирането на руски газ за България. “Очевидно тук се върти въпросът около начина на плащане има две версии - българската страна твърди, че изправно се е разплатила, а руската страна очевидно има някакви претенции. Въпросът в момента е на търговско-правна основа и би следвало да остане там”. Късно във вторник Русия съобщи, че “Газпром” спира доставките на газ за България. Това стана, след като руският президент Владимир Путин издаде указ за газа да се плаща в рубли, противоречейки на договорите, в които е посочено заплащане в долари или евро.

Стъпките на България закъснели с десетилетия 

“Стъпките на българската страна са с десетилетия закъснели. Сега отново ще имаме трескаво и забързано търсене на последващи възможности и на други източници, които обаче отнемат дълго време. Това е просто едно напомняне, за това, че България трябва да осигури своята автономност по отношение на енергийните си доставки”, добави Поптодорова. Тя подчерта, че по търговска линия трябва да продължат разговорите с “Газпром”, да се види какво се случва след изтичането на договора в края на годината.

Русия традиционно пренебрегва България 

Имаме две генерални действия, които трябва да се следват България - да се продължат разговорите с руския доставчик и с всички останали източници на газ, заяви Поптодорова. Според нея трябва да се изясни формалната причина, за да се спре газа, дали е основателна или е претекст. “Ако съдим по отношенията между София и Москва в новата история, със Съветския съюз, а преди това и с Руската империя, някак България винаги е била вземана за даденост. Никога не е имало старание от наша страна за поддържане на равнопоставени отношения и има едно традиционна пренебрежение към нас”, подчерта бившата посланичка. Тя бе категорична, че прилагането на реципрочни мерки, спрямо Русия, не биха били плюс за България. “Ако спрем газа за Сърбия, то това би била една отмъстителност, за това, което на нас ни е сторено. Това не е добър мотив в политиката, това е манталитетът на Кремъл и не мисля, че трябва да следваме този пример”.

Комбинация между страх и алчност

Поптодорова коментира и факта, че Турски поток беше изграден приоритетно бързо, а проектът който е в наш интерес, връзката с Гърция, се протаква с десетилетия. “Има десетилетна политическа линия на обслужване на руския интерес за сметка на нашата политика. Толкова грейна ярко тази линия на обслужване на руския интерес. Една връзка с Гърция, вече повече от десетилетие и нещо все й пречи. Обикновено все минава някакъв руски интерес, представен от фирми, организации и българското правителство”, каза тя. Бившата посланичка обясни, че сега има бързо спретнат Турския поток за 3 млрд. лв., но ние само ще гледаме от брега как тече газ от него за Сърбия и Унгария.

“Това е част от енергийната линия на поведение, която не се промени в продължение на интереси. Това е комбинация от различни интереси - финансови, корупционни и страх. Комбинацията между страх и алчност са най-лошата за взимането на политическите решения. Като проследим на къде отиват парите, възлаганите поръчки и нямаме яснота по много важни документи, които са подписани с руската страна”, каза тя. Това доказва, че думите на бившия премиер Бойко Борисов, за това, че “България е 100% енергийно независима” заради Турски поток напълно не отговарят на истината. Всъщност обаче България не може да ползва и една молекула от това, което "Газпром" транзитира по тази тръба към Сърбия и Унгария. Поптодорова коментира и изчезналата пътна карта за развитието на газопреносната мрежа, която българското правителство подписа с "Газпром" през 2017 г. Документът изчезна тогава през юни, а тогавашният енергиен министър Теменужка Петкова просто каза, че не знае къде е и подчерта, че не си го е занесла вкъщи. “Тази прословута газова карта, която изведнъж изчезна от Министерството на енергетиката и не е ясно какви планове са чертани. За Южен поток бяха раздавани пари на свързани фирми и после не бяха възстановени”. По думите и не се очаква Русия да спре доставките на петрол, защото те се осигуряват по-лесно. “През 2009 г. също имаше спиране на газа, но тогава бе наказание за Украйна, а сега е за нас”, подчерта тя. Спирането на газа през 2009 г. бе само за пет дни, а причината - спор между Москва и Киев.

Санкциите на ЕС са закъсняли 

“Със сигурност са закъсняли санкциите на ЕС спрямо руския газ и петрол. Това би бил най-тежкия пакет от санкции. Това е и основния приход на Русия. Тя продължава да акумулира национални приходи през суровини. Това е много сериозно решение и за ЕС”, заяви Поптодорова. Тя подчерта, че тук идва и колебанието на Германия поради високия дял 40% на газови доставки. “Мисля, че под някаква форма ще се върви и натам. Решенията на Европейската комисия са най-важни за бърза и ефективна диверсификация на газовите доставки за Европа и се дава един кратък срок от 5 години, за да се измъкнем от тази зависимост”, каза Поптодорова.