Европейската агенция по лекарствата препоръча да се даде разрешително на две нови лекарства срещу Covid-19. Сотровимаб е предназначен за лечение на възрастни и подрастващи над 12 години, които не се нуждаят допълнително от кислород, но при които има повишен риск болестта да приеме остра форма. Медикаментът, който е с моноклонални антитела, показва ефективност срещу всички мутации на коронавируса.

Тестовете са направени по процедура инвитро чрез псевдовирус, който имитира вируса, и показват, че препаратът наречен може да се бори с всички мутации на шиповия протеин на щама, а не само с основните мутации. Учените по света все още не са сигурни дали Омикрон избягва защитата на съществуващите терапии и ваксини и в каква степен. Анакира, което вече има разрешително за лечение на редица възпалителни заболявания, се препоръчва и за възрастни пациенти с пневмония, които имат нужда от допълнителен кислород и при които съществува риск да развият остра респираторна недостатъчност. Лекарите са констатирали след употребата му, че са намалели смъртните случаи и необходимостта от интубиране на пациентите. Лекарството успява да предотврати "цитокиновата буря", която представлява неконтролирана възпалителна реакция, проявяваща се при тежките случаи на пневмония от коронавирус. Тя довежда до остър респираторен дистрес синдром, при който белите дробове не са в състояние да доставят нужните количества кислород на жизненоважни органи. При това състояние се налага изкуствена вентилация на белите дробове.

Анакинрата успява да блокира един от цитокините, предизвикващи споменатата инфекциозна буря - интерлевкин-1. При десетдневно подкожно инжектиране на препарата на 52 пациенти с тежка форма на COVID-19, били констатирани обнадеждаващи резултати - рязко понижаване на смъртността и на необходимостта от интубиране. При третираните с препарата болни смъртността е била около 25%, а при онези, които не получили подобно лечения, тя възлезала на 73%. При лекуваните с анакинра пациенти нуждата от допълнителен кислород преставала на седмия ден от лечението.