Европейската агенция по лекарствата не подкрепя използването на ивермектин за лечението на COVID-19, съобщи здравното министерство. 

Агенцията е извършила преглед на последните данни относно употреба на препарата. 

В Европейския съюз (ЕС) ивермектин, под формата на таблетки и е одобрен за лечение на някои паразитни инфекции, докато лекарствени продукти за приложение върху кожата са одобрени за лечение на някои кожни заболявания, като розацея. Ивермектин също е разрешен за употреба и във ветеринарната медицина срещу вътрешни и външни паразити при много животински видове. 

В България лекарството се произвежда от Биовет АД, а притежател на разрешението за употреба е Хювефарма ЕООД и двете фирми са на бизнесмена Кирил Домусчиев. 

Лекарството Ивермектин , за чиято ефективност се спори от месеци, е рекламиран неведнъж от политици, лекари и представители на здравните власти като лекарство с ефект срещу COVID-19.

Въпреки че няма разрешение за употребата на препарата срещу COVID-19 в неделя дори шефът на столичното РЗИ д-р Данчо Пенчев препоръча ивермектин за лечение на коронавируса.

 "Много съм доволен от препарата! Добре понесох лекарството, което даде доста добър ефект и на мен, и на семейството ми, поради което го препоръчвам и на мои приятели. Много добре се почувствах след него. Дори имам информация, че Чехия закупува българския ивермектин", заяви той в ефира на БНТ. 

В ЕС лекарствени продукти, съдържащи ивермектин, не са разрешени за употреба при COVID-19 и в ЕМА не са постъпвали заявления за разрешаване за употреба за такова приложение. Страни като Чехия и Словакия са разрешили временно употребата на ивермектин за лечение на COVID-19, допълват от ЕМА. 

Агенцията е извършила преглед на последните публикувани данни от лабораторни изследвания, обсервационни проучвания, клинични изпитвания и мета-анализи, след съобщения в медиите и публикации в последно време относно употребата на ивермектин.

“При лабораторни изследвания е установено, че ивермектин може да блокира репликацията на SARS-CoV-2 (вирусът, който причинява COVID-19). Това обаче се случва при концентрации на ивермектин, които са много по-високи спрямо тези, които се постигат при разрешените към момента дози. Резултатите от клиничните проучвания са различни, като някои проучвания показват липсата на полза, а при други се съобщава за потенциална полза”, допълват от ЕМА. 

По-голямата част от проучванията, прегледани от ЕМА, са малки, с допълнителни ограничаващи фактори, включващи различни схеми на прилагане и употреба на съпътстващи лекарства. Ето защо ЕМА достигна до заключението, че наличните понастоящем данни не са достатъчни, за да подкрепят употребата на ивермектин при COVID-19 извън клинични изпитвания, категорични са от агенцията. 

От ЕМА допълват, че въпреки добрата поносимост на ивермектин при разрешените за употреба дози при други показания, нежеланите реакции може да се проявят в по-голяма степен при много по-високите дози, които биха били необходими, за да се постигнат ефективни срещу вируса концентрации на ивермектин в белите дробове. 

Според нея не е изключено да се прояви токсичност при употреба на ивермектин в дози по-високи от разрешените. 

“Предвид това ЕМА достигна до заключението, че към момента употребата на ивермектин за предпазване или лечение на COVID-19 не може да бъде препоръчана извън контролирани клинични изпитвания. В допълнение, за да се направят изводи дали продуктът е ефективен и безопасен за предпазване и лечение на COVID-19, е необходимо провеждане на рандомизирани изпитвания с подходящ дизайн”, допълват от ЕМА.