Славата на електронните цигари като ефикасен заместител на традиционните тютюневи изделия нараства стремглаво. Само за последните две години търсенията в Google на термина „електронна цигара" са се увеличили с 5,000%. Тези устройства дават възможност за вдишването и издишването на видима пара, приличат на обикновени цигари и могат да снабдят организма на човек с големи количества никотин. Сред най-честите причини за тяхната употреба са опит за отказване от тютюнопушене и като заместител на традиционните цигари на места, в които пушенето е забранено.

Според проучване на Жан-Франсоа Ете, професор по превантивна медицина в университета в Женева, използването на електронна цигари наистина може да улесни отказа от пушене. Заместването на традиционните цигари с устройството води и до подобрено дишане, по-малко кашляне и по-добро общо физическо състояние. Неговото изследване е проведено сред 3587 участници и 96% от тях са заявили, че иновативното устройство им е помогнало в опита им да спрат тютюнопушенето.

Един от неприятните странични ефекти на пушенето на електронна цигара е усещането за сухота в устната кухина. Според проучване на US Агенцията по храните и лекарствата (FDA) електронните цигари съдържат канцерогени като: нитрозамини, диетилен гликол и специфични тютюневи съставки, за които се смята, че са вредни за хората - анабазин, миозмин и бета-никотин. Като допълнение някои производители не разкриват пълния списък съставки на своите продукти. Произходът на никотина също не е гарантиран.

Въпреки множеството проведени проучвания през последните години изследователите не са достигнали до заключение, че електронните цигари са безвредни. Към момента учените са единодушни единствено, че при поемането на една и съща доза никотин те са по-безвредни от обикновените цигари. Засега продажбата на електронни цигари е забранена в Белгия и Норвегия. Те са обявени за лекарствени средства в Австрия и в някои части на Германия. Тяхната реклама е забранена в Дания и Холандия. В България продавачите на електронни цигари са задължени да предоставят на клиентите си информационен лист за безопасната им употреба на български език само ако такъв бъде поискан.

Влязлата в сила от 1 юни тази година забрана за пушенето на обществени места в България, която впрочем е на път да падне тези дни, стана причина за повишен интерес към електронните цигари. Обикновено те се предлагат както в магазините за тютюневи изделия, така и в специализирани магазини и по интернет. Някои от най-популярните марки на  електронни цигари и консумативи са: DEKANG, Intellicig и Joyetech. Електронните цигари представляват интерес и за управителите на заведения. Все по-честа практика е те да предлагат електронни цигари за еднократна употреба на своите клиенти.

Какво съдържа никотиновият разтвор?
В състава на никотиновия разтвор влизат основно три компонента в различно съотношение: пропилен гликол, растителен глицерин и дестилирана вода. Използват се и различни ароматизатори и овкусители.

Как работят електронните цигари?
Повечето електронни цигари се състоят от батерия, нагряващ елемент - изпарител (атомайзер) и никотинов пълнител. При някои модели пълнителят и изпарителят са обединени в едно устройство - картомайзер. Никотиновият пълнител на електронните цигари съдържа никотинов разтвор, който се изпарява в устройството при поемане на въздух през накрайника. Въздухът се улавя от датчик, който активира нагревателната камера. Никотиновата течност се изпарява и се смесва с въздушната струя. Резултатът е пара, подобна на дим, която се вдишва от пушача.