Вариантът Делта може да се окаже последното голямо изригване на пандемията от коронавирус, но американците не бива да се отпускат и трябва да продължат курса си в борбата със заразата, заяви д-р Скот Готлиб, бивш директор на FDA. Застудяването обаче може да послужи като стимулиращ фактор за покачване на случаите.
“
Имаме още няколко месеца, през които Делта да премине през страната по начина, който познаваме, и може би ще сме приключили с това. Започваме да виждаме покачване на броя на случаите в по-хладните части на страната и тъй като хората се събират на закрито без маски, ще видим покачване на случаите“ - каза той.
Новите случаи, смъртните случаи и хоспитализациите намаляват в САЩ в национален мащаб. Миналата седмица средният дневен брой на инфектираните спадна с 15 000 – до 86 000. Смъртните случаи са средно с по 200 на ден по-малко.
Огромна част от подобрението в национален мащаб се дължи на това, че южните щати излизат от най-лошата част от вълната на новия вирусен вариант, каза Готлиб. Не всички региони обаче се представят еднакво добре. Числата още се покачват в Запада и Средния Запад на САЩ, а остава неясно колко тежък ще е ударът на пандемията върху Североизтока.
Готлиб прогнозира, че най-лошото вероятно ще е зад гърба на американците около Деня на благодарността, а нивото на разпространение на заразата ще спаднат около Коледа, макар че не всички здравни експерти са уверени в това.
„Смятам, че е твърде рано да празнуваме, че сме преодолели най-лошото“ - подчерта той.
Преди да празнуват, САЩ ще трябва да стабилизират низходящата тенденция в траекториите на хоспитализациите и смъртните случаи, което пряко зависи от нивото на ваксинация, заяви д-р Антъни Фаучи, директор на Националния институт по алергии и инфекциозни болести. В страната има още 68 милиона души, които отговарят на условията за ваксиниране, но не са ваксинирани, каза той и подчерта, че е необходимо „огромна част от тези неваксинирани хора да се ваксинират, и тогава можем да бъдем достатъчно уверени, че ще се справим и няма да видим ново избухване на епидемията“.