В София има масово строителтсво върху опасни земетръсни разломи, някои от които съвсем не са малки. За това предупреждава инж. Красимир Кърпаров - член на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. 

 

Според него е честа практика собствениците на строителни фирми сами да разписват книжата, които трябва да бъдат прегледани от експерти. 

 

Пред Българското национално радио Кърпаров посочи, че има строителство върху т.нар. Витошка яка и селата около нея:

 

В София има една камара разломи, които са буквално застроени. Строено е върху тях, а те не са малки. Това са Витошката яка и селата, които са по северната яка - Подгумер, Лукорско - там е старопланински разлом. Отделно през града минават една камара други по-малки разломи, които също са не малко опасни, като например по Владайската река, в "Горна баня", "Овча купел". Всичките тези минерални извори, които са избликнали, са бликнали, защото земята се е сцепила, водата е влязла километри надолу и се е нагряла с температурата, която излиза. Софийското земетресение през 1858 г. - тогава се разцепва земята и тогава избликват и тези извори. То е било с магнитуд около 6,5 по Рихтер. 

По думите му други големи градове също са застрашени от строителство върху разломни зони - Перник, Благоевград, Пловдив, Асеновград, Пазарджик, Първомай и Велико Търново. 
 
АЕЦ "Белене" не е в разломна зона, успокои инж. Кърпаров. По думите му площадката е много добре проучена. Според него от сеизмична гледна точка там няма проблем.
 
Голяма част от надзора в проектирането е напълно фиктивен, заяви инж. Кърпаров.