Специалната комисия на Камарата на представителите на САЩ, която разследва обстоятелствата около щурма Капитолия на 6 януари 2021 г., показа част от събраните материали по време на първото публично съдебно заседание. Според конгресмените те са доказателство за това, че 45-ият президент на САЩ Доналд Тръмп е отговорен за безредиците в сърцето на американската демокрация. Изслушвания в Конгреса на САЩ за нападението срещу Капитолия през 2021 г. от поддръжници на Доналд Тръмп  започна с телевизионно представяне в най-гледаното време в четвъртък, като председателят на комисията обеща да представи подробности за "заговора за осуетяване на волята на народа". След почти едногодишно разследване избраната от Камарата на представителите на САЩ комисия за разследване на атаката от 6 януари се подготви да покаже видеозаписи на свидетелски показания от високопоставени представители на Белия дом от времето на Тръмп и представители на кампанията, заявиха сътрудници на комисията. "Заговорът за осуетяване на волята на народа не е приключил", заяви  председателят на комисията от демократическата партия Бени Томпсън в откъси от встъпителната си реч. "В тази страна има хора, които жадуват за власт, но не обичат и не уважават това, което прави Америка велика: предаността към Конституцията, предаността към върховенството на закона, нашия общ път да изградим по-съвършен съюз." "Трябва да се изправим срещу истината с откровеност, кураж и решителност. Трябва да покажем, че сме достойни за даровете, които са изконно право на всеки американец", добави Томпсън. Членът на Камарата на представителите Лиз Чейни (републиканец от Уайоминг), която също е член на специалната комисия, заяви по време на изслушването: "Онези, които нахлуха в Капитолия и се бориха със служителите на реда в продължение на часове, бяха мотивирани от това, което им каза президентът Тръмп. Че изборите са били откраднати и че той е легитимен президент". В специалната комисия за разследване участват седем демократи и двама републиканци, включително Чейни. Последните неведнъж са критикували Тръмп. Много съпартийци ги осъдиха за това.

В запис министърът на правосъдието от администрацията на Тръмп Уилям Бар заяви, че той и екипът му не са открили "никакви данни за изборни измами".

"Казах на президента, че това е bullshit",

свидетелства още Бар. Опитът на загубилият президент Тръмп да го въвлече в безпочвената си конспирация за изборни нередности е принудило Бар да напусне по-рано поста си. От комисията припомниха, че щабът на Тръмп е загубил над 60 съдебни дела на щатско и федерално ниво по техни искове, свързани с изборите. А заради съзнателното представяне на невярна информация в тези искове адвокатът на Тръмп Руди Джулиани е загубил адвокатските си права в Ню Йорк. Членовете на специалната комисия показаха и запис на разговор с дъщерята на Тръмп - Иванка, която е била президентски съветник в неговата администрация. На записа тя казва: "Уважавам главния прокурор Бар. Затова приех това, което той каза". Депутатите представиха тези думи на Бар и Иванка Тръмп, както и други материали, като доказателство, че 45-ият президент на САЩ е дезинформирал поддръжниците си и всъщност ги е подтикнал към противозаконни действия. Откакто напусна поста си миналата година, Тръмп продължава да поддържа фалшивите си твърдения, че загубата му на изборите през 2020 г. от президента демократ Джо Байдън е резултат от широко разпространена измама - твърдение, което беше отхвърлено от множество съдилища, щатски изборни служители и членове на собствената му администрация. Близки сътрудници на Тръмп, които са разговаряли с комисията, включват сина му Доналд-младши, дъщеря му Иванка и зет му Джаред Къшнър, бившият изпълняващ длъжността главен прокурор Джефри Роузън, бившият главен прокурор Уилям Бар и висши помощници на бившия вицепрезидент Майк Пенс.

Тръмп, който публично се заиграва с още една кандидатура за Белия дом през 2024 г., нарече в изявление комисията "политически бандити." На изслушването ще присъстват двама свидетели, които ще бъдат изслушани лично – полицейската служителка Каролин Едуардс, която претърпя черепно-мозъчна травма при нападението, и Ник Куестед, режисьор, който е заснел кадри на крайнодесните "Прауд бойс“, обвинени в планирането на смъртоносната атака. Други служители на полицията на Капитолия, които са се сражавали с бунтовниците на 6 януари, присъстваха сред публиката по време на изслушването, включително Хари Дън, който носеше тениска с надпис "въстание" и  Майкъл Фаноне, който е бил бит и подложен на електрошок по време на нападението.

Този месец се очакват общо шест изслушвания, тъй като ръководената от демократите комисия се опитва да обърне усилията на републиканците да омаловажат или отрекат насилието по време на нападението, при оставащите пет месеца до междинните избори на 8 ноември, които ще определят коя партия ще  контролира Камарата на представителите и Сената следващите две години. В комисията има двама републиканци: сенаторката Лиз Чейни, заместник-председателка на комисията, и Адам Кинцингер. Шайката в подкрепа на Тръмп се опита да попречи на Конгреса да удостовери победата на Байдън, като нападна полицията и причини щети за милиони долара. В деня на нападението загинаха четирима души, един от тях беше прострелян смъртоносно от полицията, а останалите са починали от естествена смърт. Над 100 полицаи бяха ранени, а един от тях почина на следващия ден.По-късно четирима служители се самоубиха. Комисията иска да докаже не само, че нападението е било планирано със съдействието на членове на екипа на Тръмп, но и че съществува постоянна заплаха за демокрацията в САЩ. В четвъртък Байдън описа нападението като "ясно, демонстративно нарушение на конституцията", като заяви пред репортери: "Мисля, че тези мъже и жени са нарушили закона, опитали са се да обърнат резултата от изборите." Проучване на общественото мнение на Ройтерс/Ипсос, публикувано вчера, подчерта партийното пристрастие, през което много американци гледат на нападението. То установи, че сред републиканците около 55 процента вярват на невярното твърдение, че леви протестиращи са ръководили нападението, а 58 процента вярват, че повечето от протестиращите са спазвали законите.