Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси съобщи в Twitter, че е на път за украинската Запорожка АЕЦ, предаде Франс прес.
В последната седмица
централата бе обстрелвана и това породи опасения, че може да се стигне до голяма ядрена катастрофа. Киев и Москва взаимно се обвиняват за обстрела на централата.
„Дойде този ден. Мисията на МААЕ вече е на път за Запорожката централа. Трябва да защитим сигурността на Украйна и на най-голямата ядрена централа в Европа”, написа Гроси в Twitter. По думите му експертите на организацията ще пристигнат в централата тази седмица.
[inner_article post_id='669536']
На снимката към съобщението шефът на МААЕ позира с екип от десетина души с шапки и жилетки с логото на агенцията на ООН.
This week, DG @rafaelmgrossi leads the IAEA Support & Assistance Mission to #Zaporizhzhya (ISAMZ) to: 🔹Assess physical damage 🔹Determine functionality of safety & security systems 🔹Evaluate staff conditions 🔹Perform urgent safeguards activities 👉https://t.co/VKdJqxecgj https://t.co/miI73Pi9dI
— IAEA - International Atomic Energy Agency (@iaeaorg) August 29, 2022
Володимир Зеленски
прикани в петък МААЕ да изпрати възможно най-бързо свои експерти. Владимир Путин се съгласи мисията да мине през Украйна, а не през Русия, както настояваше отначало.
[inner_article post_id='669760']
Елисейският дворец съобщи за това в средата на август след разговор по телефона между френския президент Еманюел Макрон и руския държавен глава.
В четвъртък Киев съобщи,
че поради повредени далекопроводи централата е изключена от електрическата мрежа на страната. На другия ден тя отново бе свързана с мрежата.
[inner_article post_id='669804']
В събота украинският оператор „Енергоатом” предупреди за опасност от изтичане на радиация и пожар след нови удари в близост до комплекса.
На опашки за йодни таблетки
започнаха да се редят жителите на Запорожие. Градът се намира на по-малко от 60 километра от атомната електроцентрала.
Властите започнаха да раздават таблетките като предпазна мярка срещу изтичане на радиация, заедно с раздаването на таблетките върви кампания за образоването на хората как и по колко йод да поемат.
[inner_article post_id='669641']
Пиенето на таблетките има смисъл, само ако се взима определена доза в продължение на известен период от време. Така се получава насищане в организма. Започването на терапия с йодни таблетки, ако радиацията вече е изтекла, е безсмислено.