Европейската комисия (ЕК) продължава да очаква от България да постигне окончателни присъди за корупция по високите етажи на властта, каквито все още липсват. Многократно повтаряните притеснения на Брюксел, свързани с безконтролността на главния прокурор и влиянието му във Висшия съдебен съвет (ВСС) остават. Европейската комисия публикува третия годишен доклад относно върховенството на закона. Докладът се публикува в контекста на руското нашествие в Украйна, което допълнително подчерта значението на отстояването на демократичните ценности, правата на човека и върховенството на закона. В тазгодишния доклад за първи път се съдържат конкретни препоръки, отправени към всяка една от държавите членки. Препоръките имат за цел да насърчат държавите членки да продължат текущите или планираните реформи и да им помогнат да определят в кои области са необходими подобрения. Основни констатации и препоръки в доклада са:
Реформи в областта на правосъдието;
Уредба за борба с корупцията;
Свобода и плурализъм на медиите;
"Върховенството на закона продължава да бъде основа на демокрацията. Войната на Русия в Украйна е още едно напомняне за значението на нашата работа за утвърждаване и насърчаване на върховенството на закона в ЕС и извън него. Тазгодишният доклад показва, че дебатът относно върховенството на закона в Европа бележи напредък, тъй като държавите членки осъществяват подобрения и разглеждат въпроси в тази област.
ЕК препоръчва на България:
• Конкурси за съдии, съобразени с европейските стандарти, за да се избегне командироването на такива. Докладът препоръчва избягване на утвърдилата се през последните години в България практика за командироване на съдии в по-горни инстанции, вместо те да бъдат повишавани чрез конкурси, организирани от ВСС. По този повод ЕК отбелязва с притеснение, че "на практика през последните четири години е проведен само един конкурс за повишаване на съдии • Законодателни промени, насочени към подобряване на функционирането на работата на Инспектората към Висшия съдебен съвет и избягване на риска от политическо влияние. Този орган отговаря за проверките на дейността на магистратите, включително и за конфликт на интереси, както и за предлагането на дисциплинарни производства срещу тях • Прилагането на мерки за подобряване на публична администрация, полицията и съдебната система. • Гарантиране на реформи на Комисията за борба с корупцията и специализираната съдебна система • Подобряване на прозрачността при разпределението на държавната реклама За България в документа се отбелязва, че правителство е обещало да въведе допълнителна отчетност и наказателна отговорност на главния прокурор и неговите заместници, както и законодателни промени за надзор на отказите за предприемане на разследване, като част от реформите, свързани с изпълнението на плана за икономическо възстановяване и осигуряването на средства от ЕС. Докладът подробно изброява мерките, с които се е ангажирало правителството в оставка по линия на Плана за възстановяване, чието изпълнение обаче е поставено под съмнение заради падането на кабинета на Кирил Петков и вероятността от насрочване на извънредни парламентарни избори през есента. ЕК припомня, че България трябва да въведе ефективен механизъм за разследване на главния прокурор, както и гаранции за неговата отчетност. Този проблем многократно е посочван както от органите на ЕС и Съвета на Европа през последните на 10 години, но така и не намира своето решение. Препоръките са изготвени въз основа на оценката в главите по държави и диалога с държавите членки, както и при пълно зачитане на принципа на равно третиране. Предизвикателствата в областта на свободата и плурализма на медиите, установени в предишните доклади относно върховенството на закона, доведоха до няколко неотдавнашни инициативи на ЕС, включително препоръка относно безопасността на журналистите и пакет от мерки за справяне със злоупотребите със съдебни производства срещу участието на обществеността. Комисията работи и по предложение за европейски законодателен акт за свободата на медиите.