Новият регламент на ЕС се опитва да ни наложи ГМО, но под друго име - "нови геномни техники". Същото както това, което се случи в САЩ преди 30-40 години, където нямаше етикетиране на ГМО храните.
Без такова етикиране няма да можем да докажем, че нашата продукция не е ГМ. Това заяви адвокат Мариана Христова от „България-свободна от ГМО“. Над 110 неправителствени организации се обявиха против въвеждането на ГМО под нови форми и определения, както и настояха България да гласува “против”, а не “въздържал се” на предложения регламент на ЕК за генетично модифицирани растения (т.н "нови геномни техники") да бъдат извън проверките и оценките на риска.
Светла Николова от АГРОЛИНК заяви за БГНЕС, че не е проблем само етикетирането, а че има създадена измислена категория 1 за новите геномни техники. “Приетият термин "прецизни техники" е абсурден. Ние искаме категорията 1 да бъде заличена и всички нови техники да бъдат включени към изискванията на ГМО, тоест да бъдат подложени на оценка на риска преди да излязат в полето и да бъдат в околната среда”, заяви Николова.
Д-р Ивелин Ризов от МЗХ, който е работил и в ЕК, изрази становище, че е по-добре да има регламент от ЕС, за да може да има контрол, тъй като така или иначе ГМО продукти в България влизат. “Говорим за новите геномни техники - те са нова генерация за въвеждане на генетични промени в генома, съществено различаващи се от трансгенното инженерство, което създава ГМО-то. При категория 1 в регламента продуктът, организмът, който би се освободил в околната среда, няма да носи различна от вече наличната генетична информация”, поясни Ивелин Ризов.
Той коментира, че е въпрос на комплексно решение каква позиция ще заеме България и дали ще гласува против регламента или “въздържал се” в ЕС.
Евродепутатът Ангел Джамбазки и и депутатът от БСП Иван Ченчев са също против регламента.
БГНЕС припомня, че на 11.12.2023 г. министрите на земеделието на ЕС не приеха предложението на ЕК новото поколение генетично модифицирани растения (т.н "нови геномни техники") да бъдат извън проверките и оценките на риска.
На 23-ти януари предстои ново гласуване в Брюксел.
“Девет страни-членки на ЕС категорично заявиха своята позиция против премахването на контрола на новите ГМО. България все още е с неясна позиция, а трябва да гласува “против”, заявяват от АГРОЛИНК и редицата неправителствени организации.
“Очевидната липса на подкрепа от страна на министрите е предупреждение към законодателите, че изключването на новите ГМО от действащите правила на ЕС за ГМО ще наводни европейските полета с патентовани нови генетично модифицирани семена и ще увеличи монополите в селскостопанския сектор”, подчертават още от АГРОЛИНК.
Според противниците на въвеждането на ГМО под всякаква форма и определение, генно модифицираните организми, растения и храни, съдържащи ГМО, са вредни за здравето. Опити върху мишки показват 90% риск от развитието на различни видове злокачествени образувания при хранене с продукти с ГМО.
Ако България категорично не гласува против въвеждането на Регламента, то производителите и преработватели на храни с ГМО няма да са длъжни да изписват съдържанието му на етикета на храните, а оттам и потребителите няма да знаят какво консумират и как то се отразява на здравето им.