Европейската комисия публикува планове за намаляване на зависимостта на ЕС от руския газ с две трети още тази година и да сложи край на зависимостта си от руските доставки на горивото "много преди 2030 г.“
Изпълнителният орган на Европейския съюз заяви, че ще направи това чрез преминаване към алтернативни доставки и по-бързо разширяване на чистата енергия съгласно плановете, които до голяма степен ще бъдат отговорност за прилагане от страна на националните правителства.
Руската инвазия в Украйна миналия месец предизвика преразглеждане на енергийните приоритети на 27-те държави членки на ЕС, тъй като Брюксел се стреми да освободи европейските страни от зависимостта от Русия, която доставя около 40% от природния газ в блока.
Комисията каза, че газът и втечненият природен газ от страни като Съединените щати и Катар тази година могат да заменят повече от една трета, или 60 милиарда кубически метра, от 155-те милиарда кубически метра, които Европа получава годишно от Русия. А до 2030 година увеличеното използване на биометан и водород също може да помогне за намаляване на тази зависимост от руски газ.
Нови проекти за вятърна и слънчева енергия пък могат да заменят 20 милиарда кубични метри от търсенето на газ тази година, докато утрояването на капацитета им до 2030 г., или добавянето на 480 гигавата (GW) вятърна и 420 гигавата слънчева енергия, може да спести още 170 млрд. куб. м природен газ годишно.
Руските газови потоци към Европа досега са стабилни след инвазията на Русия в Украйна.
Въпреки това Москва предупреди в понеделник вечерта, че евентуално западни санкции срещу руския петрол - идея, подкрепена от Съединените щати и Великобритания, но която раздели страните от ЕС - може да накара Русия да затвори големия газопровод до Европа "Северен поток 1".
Междувременно президентът на САЩ Джо Байдън забрани вноса на руски петрол, природен газ и въглища в отговор на руската инвазия в Украйна.
САЩ правят този ход едностранно, без европейските си съюзници, поради разногласия между европейските държави дали да забранят вноса на руски енергийни продукти.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.