Втора криптоборса се очаква да обяви фалит в САЩ само в рамките на два месеца. През ноември банкрут обяви базираната на Бахамските острови криптоборса FTX, собственост на 30-годишния Сам Банкман-Фрийд. Той обяви обяви задължения от 9 млрд. долара и под 1 млрд. ликвидни активи. Оказа се, че 8 млрд. на клиентите са прехвърлени към свързана компания „Аламеда“, която от своя страна ги е пропиляла в рискови начинания. FTX беше регистрирана като офшорна компания на Карибите, за да избегне американските закони и регулации. Собственикът на FTX обаче лобираше силно за законова регламентация на крипто активите в САЩ и за да постигне тази цел дари средства на американски политически партии.
е под домашен арест
след като заплати гаранция от 250 млн. евро. Негови активи, оценени на почти 700 млн. долара, ще бъдат обект на конфискация, ако той бъде признат за виновен по обвиненията в измама. Това съобщи федералният прокурор, водещ делото срещу бившия милиардер. Средствата включват около 55 млн. акции, които Банкман-Фрийд държи в Robinhood Markets на българина Влад Тенев. Сега банкрут очаква и Genesis. Според първоначалните информации криптоборсата дължи на кредиторите си над 3 милиарда долара. Сред тези, на които дължат пари, е и Gemini, собственост на близнаците Камерън и Тайлър Уинкълвос, за която се съобщава, че вече е загубила над 900 милиона долара от средствата на нейните клиенти след банкрута на FTX. Борсата на Камерън и брат му използваха Genesis като основен кредитен партньор. В качеството си на кредитор Genesis, основана от крипто магната Бари Силбърт,
претърпя големи загуби
от заеми, които предостави на вече несъществуващата търговска фирма Alameda Research на FTX и нейния поддръжник на хедж фонда Three Arrows Capital, след като и двете обявиха фалит. Genesis, някога една от най-големите борси за криптовалути в света, впоследствие спря тегленията на клиенти - цитирайки „безпрецедентни пазарни сътресения“ и проблеми, свързани с ликвидността. Оттогава крипто кредиторът се бореше да намери финансиране, макар и неуспешно - като същевременно съкращава разходите, за да избегне сегашното неизбежно обявяване на фалит. Ще последват ли още банкрути и
имат ли бъдеще крипто валутите
„В общ план, ние видяхме доста крипто борси да изпаднат или в затруднено финансово състояние през 2022 година, или директно да фалират. Според мен няма нищо апокалиптично. Това е един напълно естествен процес, който наблюдаваме и във всички останали финансови активи“, каза за BG VOICE икономистът от ЕКИП, Георги Вулджев. По думите му, доскоро се е наблюдавал отлив на инвеститори, като сривовете на криптоборсите е само една от причините за това. Вулджев смята, че роля имат и затягането на финансовата обстановка, както и високата инфлация. „Парите на хората просто станаха по-оскъдни и определено имаше отлив“, каза той. Според експертът цената на биткойна и останалите криптовалути няма да започне стремглаво да се покачва в идните месеци. „Няма да видим със сигурност, в рамките на тази година биткойнът да струва 50 или 60 000 долара. Според мен, в рамките на 2023 година това, което ще видим на крипто пазарите е една стабилизация на цените.“ Прогнозната цена на биткойна през 2023 година ще варира между 20 - 30 000 долара. „През 2024 година е вероятно по-сериозно възстановяване, основно поради факта, че цената на биткойн се влияе много от така наречения „халвинг“, който се случва периодично на 4 години“, обясни Вулджев. Той даде и прогнозата си за предстоящите събития на крипто пазарите. „Точно в момента през последните няколко дни наблюдаваме някакво известно възстановяване на криптопазарите. Цената на биткойн беше паднала под 17 000, а през последната една седмица се качи до над 22 000 долара.“ Вулджев твърди, че тази промяна се дължи на това, че криптовалутите са достигнали естественото си дъно след дългия „мечи пазар“ през изминалата 2022 г. „Тогава всички криптовалути вървяха надолу, вероятно дъното е стигнато и сега наблюдаваме стабилизация и леко възстановяване“, обясни той.
Краховете, свързани с крипто валути започнаха от OneCoin и Ружа Игнатова
Криптовалутата OneCoin на българката Ружа Игнатова беше първата, която се оказа балон. Твърди се, че на инвеститорите е обещавана петкратна до десетократна възвръщаемост. Фасадата започва да се пропуква през 2016 г., когато инвеститорите се затрудняват да продадат своите OneCoin, за да възстановят първоначалните си инвестиции. Ружа Игнатова се сдоби с обвинения, включително съучастие във финансова измама в големи размери, измама с ценни книжа и пране на пари. Прокурорите казват, че компанията е предлагала комисионни за членовете, за да примами другите да купуват безполезна криптовалута. Игнатова изчезна в края на 2017 г., след като подслушва апартамента на приятеля си. Така научава, че той сътрудничи на разследване на ФБР за OneCoin. Качва се на полет от България за Гърция и оттогава следите й се губят. Според информация от американското правосъдно министерство Игнатова и брат й Константин са натрупали над 3 млрд. долара чрез измами.
разследване срещу крипто банката Nexo
за пране на пари, данъчни престъпления и тероризъм.
„Най-големият проблем е, че те подвеждат своите клиенти като казват, че предлагат услуги като депозит и се прави паралел с банков депозит, който е напълно ликвиден. В действителност обаче това, което Nexo прави,е да предлага инвестиционен продукт. Това е основния проблем и при други бизнес модели - да подвеждат своите клиенти“, коментира Георги Вулджев. Според икономиста има много малко информация как функционира бизнес модела отвътре. „Корпоративната структура е много хаотична и неясна. Nexo не е едно дружество, а много дружества, регистрирани ту в Кайманите, Великобритания, Естония, Латвия и т.н. Няма консолидиран финансов отчет, не може да се намери информация за консолидираното финансово състояние на тази фирма, което не може да даде ясна представа как се усвояват парите на всички техни клиенти“, обясни икономистът. По думите му това, че фирмата не е достатъчно прозрачна трябва да бъде индикация на потребителите, че вероятно има нещо нередно.