Америка се плъзга към старите кремълски традиции на Съветския съюз – човекът начело да е над 70 години

Ян Бремър*, „Ню Йорк дейли нюз"

Светът е пред прага на създаването на нови икономически модели, където САЩ вече няма да играят такава значителна роля, а за разрушаването на Бретън-Уудската система са виновни самите САЩ, които твърде напористо диктуват правилата си на други държави.

Световният ред, който преобладаваше от края на Втората световна война, се разрушава. Дисбалансът изби в разклатеното равновесие вътре в страните, регионите и на международната политическа сцена. Резултатът е свят, върнал се в изходна позиция, характерен с нарастващия вакуум в световен мащаб. Но това не може да продължава вечно. Рано или късно нулевото ниво ще отстъпи място на новия световен ред.

Немалка роля в разрушаването на тази парадигма играе твърде явното лидерство на САЩ, които през последните години изповядват принципите на „военната икономика" и политика на санкциите. Финансовият министър на САЩ Джейкъб Лю признаваше, че „ако (американските санкции) се намесват прекомерно в паричните потоци в целия свят, финансовите операции ще може да се изместят от САЩ, които може да застраши централната роля на САЩ".

Преките загуби и разходи в търсене на алтернативни пътища, които компаниите понасят заради политическите рискове, вече всекидневно вредят на световната икономика, сериозно страда доверието във финансовата система, ръководена от САЩ и тройката най-големи в света рейтингови агенции („Фич", „Муди'с", „Стандарт енд пуърс"). В резултат държавите образуват нови алианси, създават алтернативни финансови институции и рейтингови агенции. Например Китай пое инициативата за създаването на „Азиатска банка за инфраструктурни инвестиции", с която вече е готов да сътрудничи МВФ, а и към нея се присъединиха много държави.

Политизирането на икономиката вече поражда недоволство в Европа, на която искат да натрапят „икономическо НАТО" с Трансатлантическото споразумение за партньорство в сферата на търговията и инвестициите (TTIP). И първата лястовица на недоволството е решението на Великобритания да напусне ЕС.

НАТО преживява трудни времена и разкриването на очевидните уязвимости във всяко подразделение на алианса би вдъхнало в него повече живот, отколкото кризата в Украйна. За характеристиката на другия американски проект - Транстихоокеанското партньорство (ТТП), може да се използва формулировката на Китай: това е опит „да се напишат правилата за търговия", за да не се зачита Световната търговска организация (СТО).

Крахът на СССР, с който бе сложен край на 40-годишното идеологическо сражение, вдигна залозите на Бретън-Уудския ред. На фона на вялото следкризисно възстановяване и паралелното повишаване на геополитическата и икономическата роля на Китай скъпоструващите намеси на американците в Близкия изток за разширяване на влиянието отслабиха влиянието на Вашингтон. Такива засилващи се пазари като Индия и Бразилия едва ли ще искат да живеят в свят, където биха командвали Китай или Русия, но Делхи и Бразилия са готови да сътрудничат с всеки, който ще им помогне да намалят американското господство. Дори европейските привърженици вече не са толкова солидарни, но когато САЩ ги дърпат на своя страна, те със съжаление разбират, че Вашингтон не търпи алтернативно мнение.

Резултатът е започнало от нулата броене на новия световен ред, в която никой не управлява. Това не е повече светът на Америка, но не и на който и да е друг. Ние живеем в сложна геополитическа неутрална зона, в която еднополярността приключи, но остава неясно кой ще я замени.

------

*Материалът е част от доклад на политолога, озаглавен „Отброяване от нулата. Преодоляване на разделянето", представен пред Международния валутен фонд.