Новоизбраният президент Доналд Тръмп обяви назначаването на свекъра на дъщеря си Иванка, Чарлз Кушнер, за посланик на САЩ във Франция. Джак Кушнер е баща на съпруга на Иванка - Джаред Кушнер. Тръмп нарече Кушнер „блестящ бизнес лидер“ в сферата на недвижимите имоти.

Чарлз Кушнер сбъдва мечтата си. Преди четири години строителният предприемач получи спорно помилване от тъста на сина си Джаред, Доналд Тръмп. Четири години по-късно семейната му компания за недвижими имоти струва повече от тази на Тръмп, а нетното състояние на семейството му, според скорошен анализ на Forbes, е

нараснало до 7,1 млрд. долара

почти четири пъти повече, отколкото беше, когато Тръмп беше избран за президент. И сега, след като Тръмп е преизбран, той изпраща възрастния Кушнер в Париж и му дава безплатно място за престой.
В събота Тръмп обяви, че номинира бащата на съпруга на дъщеря си за следващ посланик на САЩ във Франция.

Това е доста интересен обрат за човек, който някога е излежал 14 месеца във федерален затвор в Алабама, след като през 2004 г. се е признал за виновен по 16 обвинения в извършване на незаконни вноски за предизборна кампания, укриване на данъци и манипулиране на свидетели. Кушнер признава за схема за отмъщение и сплашване, в която е наел секс работничка, за да съблазни зет му - който е станал държавен свидетел срещу него. Кушнер ги е заснел да правят секс в мотелска стая в Ню Джърси, а след това е

изпратил видеото на сестра си

съпругата на мъжа, за да я притисне да не свидетелства. Бившият американски прокурор Крис Кристи нарече това „едно от най-отвратителните, отвратителни престъпления“, които някога е разследвала.

Тръмп не спомена нищо от това в своето изявление. Вместо това той наблегна на това, че Кушнър „е невероятен бизнес лидер, филантроп и търговец, който ще бъде силен защитник, представляващ нашата страна и нейните интереси“. Тръмп също така не спомена, че през 2023 г. Кушнър е дарил 1 млн. долара на кампанията на Тръмп „Make America Great Again Inc“.

Не е ясно дали Тръмп ще номинира някой от другите си помилвани за посланици. Може ли Пол Манафорт да представлява интересите на САЩ в Украйна? Може ли Майкъл Флин да иска да се върне в Москва? Дали Роджър Стоун ще може да покаже татуировката си от Никсън на плажовете в Южна Италия? Ще трябва да изчакаме и да видим.

Помилваният Хънтър и другите пощадени от президентите на САЩ

Президентът на САЩ Джо Байдън помилва сина си Хънтър Байдън. По-рано той беше осъден по няколко обвинения и очакваше съдът да произнесе присъдата му.

Решението на президента идва, след като в продължение на месеци той отричаше, че ще помилва сина си с извънредните правомощия, с които разполага.

Избраният за президент преди месец Доналд Тръмп разкритикува решението на Байдън и го нарече „злоупотреба“. Членове на Републиканската партия нарекоха настоящия президент „лъжец“.

Решението на Байдън го превърна в първия американски президент, който помилва сина си. Преди него обаче и други президенти, включително и Доналд Тръмп, са помилвали свои роднини. Други президенти пък са помилвали свои предшественици или членове на кабинета си.

“Едно от най-отвратителните престъпления”: Тръмп иска осъден роднина за посланик във Франция

Хънтър Байдън, наркотиците и присъдите му

Хънтър Байдън е вторият син и едно от четирите деца на американския президент. Още от тийнеджърските си години той има проблем с алкохола, а по-късно и с наркотиците.

През годините многократно се е лекувал от зависимостите си в специализирани клиники.

През 2014 г. е изхвърлен от службата си във флота на САЩ, след като в негова кръвна проба са открити следи от наркотици.
През 2020 г. срещу него започва разследване във връзка с фалшифициране на данни в данъчната му декларация и други финансови престъпления. През септември Хънтър се призна за виновен по общо девет обвинения, свързани с данъчните му престъпления. Той беше изправен пред потенциална присъда от общо 17 години затвор, която трябваше да бъде произнесена на 16 декември.
Хънтър Байдън беше осъден също за незаконно притежание на оръжие, както и за това, че е прикрил употреба на наркотици, когато се е сдобил с него. За това престъпление максималната присъда, която синът на президента можеше да получи, беше 25 години, но очакванията бяха той да получи по-малко от две.

Какво казаха Джо и Хънтър Байдън

През юни 2024 г., когато беше произнесена първата присъда на Хънтър за незаконно притежание на оръжие, Джо Байдън каза, че нито ще помилва сина си, нито ще намали присъдата му.

„Казах, че ще се придържам към присъдата на журито и така и ще сторя. Няма да го помилвам“, каза Байдън по време на среща на върха на Г-7 в Италия през лятото.

Сега изказването на Байдън се фокусира върху трудностите, през които е преминал синът му. Президентът твърди, че нищо подобно е нямало да се случи, ако Хънтър не е бил син на държавния глава на САЩ.

„Никой разумен човек, който разглежда фактите по делата на Хънтър, не може да стигне до друго заключение освен това, че Хънтър е отличен само защото е мой син, а това е нередно. Налице са усилия да се пречупи Хънтър, който вече пет години и половина е трезвен, дори и в условията на непрестанни атаки и избирателно преследване“, каза в изявление Джо Байдън.
Той допълни, че атаките срещу Хънтър са били атаки срещу самия него от политическите му опоненти.

В собственото си изявление Хънтър Байдън говори за това, че е поел отговорност за действията си и че е успял да остане трезвен в рамките на последните пет години, въпреки атаките срещу семейството му и срещу самия него.

„Никога няма да приема за даденост помилването, което получих днес, и ще посветя живота, който си възстанових, на това да помагам на онези, които все още са болни и страдат“, каза Хънтър Байдън.

Доналд, републиканците и демократите

Избраният за президент Доналд Тръмп разкритикува решението на Байдън. Той направи сравнение с осъдените по време на атаката срещу сградата на Конгреса през януари 2021 г.

„Дали помилването, дадено от Джо на Хънтър, включва и заложниците от J-6 [шести януари – денят на щурма срещу Капитолия, бел. ред.], които вече години наред са в затвора? Такава злоупотреба и превратно използване на закона“, написа Тръмп в собствената си социална мрежа Truth Social.

Конгресменката от Републиканската партия Мейджъри Тейлър-Грийн нарече Джо Байдън „лъжец и лицемер“. Нейният съпартиец – сенаторът от Уайоминг Джон Барасо определи помилването на Хънтър Байдън като поредно свидетелство за американските граждани, че съдебната система не третира всички по един и същи начин.

Членовете на Демократическата партия са разделени в оценките си по темата. Според бившия главен прокурор от времето на Барак Обама Ерик Холдър, ако някой друг, а не Хънтър Байдън, е бил разследван по подобни обвинения, е нямало да се стигне дори до присъда.

Губернаторът на Колорадо Джаред Полис пък определи решението като лош прецедент, който впоследствие може да бъде използван превратно от други президенти.

Известните помилвания от миналото

Помилванията от президенти не са рядкост. Не е рядкост също и това да се прави в края на мандата, когато президентът или е преизбран за нов мандат, или предстои да напусне Белия дом.

За най-известното и противоречиво решение в американската история често се посочва решението на Джералд Форд да помилва предшественика си на поста Ричард Никсън. Форд предварително освобождава Никсън от всякаква отговорност във връзка със скандала по аферата „Уотъргейт“.

Макар че Байдън стана първият президент, който помилва своя син, подобни действия, свързани с членове на семейството на държавния глава, не са новост.
През 2001 г., в последния си работен ден, Бил Клинтън помилва доведения си брат Роджър Клинтън. Той е осъден по няколко престъпления и в този момент е в затвора от една година.