Столичният общински съвет единодушно и без дебати одобри увеличението на заплатата на кмета Васил Терзиев, а с това и заплащането на общинарите, зам.-кметовете, районните кметове, кметовете на кметства, кметските наместници.
За гласуваха всички присъстващи 51 общински съветници. За разлика от дългите дебати по други точки от дневния ред по тази изказвания нямаше.
Докладът за актуализирането на възнагражденията беше внесен от председателя на съвета Цветомир Петров, както и от съветници от БСП, "Синя София", ИТН и отцепници от "Възраждане". Аргументът е, че възнаграждението на кмета, а през него и на общинарите, районните кметове и зам.-кметовете не е променяно от 10 години, а "това е период, в който се отчита значително повишение на цените на стоките и услугите".
Освен това заплатите на кметове в други по-малки общини били по-високи от тези на кмета на София.
Според промяната кметът Васил Терзиев ще получава максималния възможен размер според нормативните разпоредби - толкова, колкото взима един министър. Заплатата на министрите е обвързана с тази на депутатите, която пък е 3 пъти средната работна заплата в обществения сектор за последния месец на изминалото тримесечие. Така възнаграждението на кмета би трябвало да надвиши 9100 лева (според данните за средните възнаграждения за декември 2023 г.). Заместниците на Васил Терзиев, както и районните кметове трябва да получават около 7000 лева. Председателят на общинския съвет - около 8200 лева, а общинските съветници - по над 5700 лева.
Васил Терзиев коментира миналата седмица, че увеличението е нужно, тъй като не може хора, които носят отговорност по важни въпроси, да получават толкова ниски възнаграждения. Заплатата на кмета до момента беше около 3000 лева и той я дарява за различни каузи. Терзиев заяви, че ще продължи да го прави и след увеличението.
Общинските съветници, които към момента получават към 1800 лева на месец, вече ще взимат почти 3 пъти повече. За сметка на това няма да имат възнаграждение за участието си в бордовете на общинските специализирани органи като приватизационния фонд, Столичната общинска агенция за приватизация и Общинския гаранционен фонд за малки и средни предприятия.
Години наред участието в тези органи беше основен начин за увеличаване на заплащането на съветниците, а участие в бордовете имаха представители на всички групи. В предходния мандат в тях влизаха половината от общинските съветници, които са общо 61.