Перспективата да изгубят подкрепа на едни предсрочни парламентарни избори без категоричен резултат, както и потенциалното увеличено присъствие в парламента на националистическата и радикално проруска партия "Възраждане" са стимулите, които карат управляващата коалиция да не се разпада."
"Макар социологически допитвания да дават на ГЕРБ лека преднина по популярност, Бойко Борисов трудно ще намери партньори за нова коалиция, ако бъдат предизвикани избори. БСП губи подкрепа в полза на "Възраждане" и може би на новата партия на Стефан Янев "Български възход". От своя страна "Има такъв народ" може и да не премине прага за попадане в нов парламент. Поради това евентуални предсрочни избори биха предизвикали същата политическа парализа като през 2021 г."
Така "Икономист интелиджънс юнит" описва политическата ситуация в България след увеличаването на напрежението в коалицията покрай спора как да се помогне на Украйна срещу руската агресия. Според анализаторското звено на британската медийна група "Икономист" БСП, която основно предизвика това - с активното участие на президента Румен Радев - няма надежда да остане на власт в евентуално правителство, сглобено от сегашната опозиция.
"Ако сега бъдат насрочени избори, една коалиция от ГЕРБ, БСП и ДПС няма да има достатъчно места в парламента, за да сформира кабинет. Поради това Борисов се въздържа от искане вот на недоверие към правителството."
От EIU допълват, че е възможно ситуацията да се промени след летните почивки, ако високите цени на горива и храни доведат до по-голямо разочарование от управлението. Но плановете на правителството на Кирил Петков са да ревизират бюджета, за да субсидират най-засегнатите групи от населението.
"В ЕС и НАТО България няма да изпъква с някаква активност по повод Украйна. Ново проучване на YouGov показа, че 44% от гражданите обвиняват Запада за войната и само 24 - Русия. В резултат Кирил Петков трябва да поддържа деликатен баланс между демонстрирането на солидарност със Запада и изискванията, които му поставя вътрешната политика", пишат авторите от "Икономист интелиджънс юнит".
В текста подробно се обяснява ролята на Румен Радев и свързването на Стефан Янев и "новата му националистическа партия" с президента. Посочва се как Радев е "благословил" формулата на Янев, докато беше министър на отбраната, за бойна група на НАТО, командвана от български военни. Както и честото повтаряне на Радев да не се помага на Украйна по никакъв друг начин освен с хуманитарни доставки, за да не се въвлечала България във война. Ефектът от пътуването на 28 април на делегацията начело с премиера до Киев е оценен като задълбочаване на разлома между него и държавния глава.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.