сн. “Уебкафе”

На тези избори турците в България ще могат да избират между две политически партии. В допълнение към ДПС, която представлява етническия избор в последните 20 години, за любовта на избирателите ще се бори и Народна партия "Свобода и достойнство" (НПСД), създадена през декември миналата година под ръководството на Касим Дал и Корман Исмаилов, отцепници от движението на Ахмед Доган. Турската преса следи с огромен интерес този двубой. "Заман" - издание, което подкрепя управляващите ислямисти, цитира депутата от мнозинството в парламента в Анкара Рифат Саит, според когото две турски партии в България не са проблем.

"Създаването на НПСД не показва разделение сред турското малцинство в България, казва той. - НПСД ще даде глътка свеж въздух на изборите там. Турското малцинство в България е представено в българския парламент през цялата българска демократична история. Сега НПСД ще даде глътка свеж въздух на българската политическа сцена и ще помогне за увеличаването на броя на депутатите, които ще бъдат избрани от листите на етническите турски партии", казва Саит.

В Турция ще бъдат отворени 86 изборни центъра. Очаква се над 100,000 български граждани, които имат и турско гражданство, да гласуват там. Друг депутат от управляващата Партия на справедливостта и развитието - Мустафа Йозтюрк, почти признава, че официална Анкара вече е загърбила Доган за сметка на Касим Дал. "Преди повече от 20 години България реши да приеме многопартийната система и оттогава турското малцинство в България се представя от една-единствена политическа партия. Но тази партия не е показала политика, която може да задоволи нуждите на турското малцинство в България, нито е предприела стъпки за подобряване на официалните и народните отношения между Турция и България. Аз се надявам, че създаването на друга партия ще има положителен принос в това отношение", заявява той.

Последно броене: В парламента влизат ГЕРБ, БСП, ДПС и "Атака"

3_300_05

Последните социологически проучвания, разпространени до редакционното приключване на броя, сочат засега едва четири партии, които със сигурност ще надскочат 4-процентовата бариера за влизане в парламента. Това са ГЕРБ, която получава 23,6%, БСП - 17,7%, ДПС - 6,0%, "Атака" - 4,9%. Движението на Миглена Кунева "България на гражданите" остава на крачка зад тях с 3,0%. Данните са на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ). Движение "България на гражданите" остава най-близо до групата на партиите, които със сигурност попадат в новия парламент въпреки известния спад в електоралната подкрепа за тази формация през последните месеци. Около двата процента са коалицията на Иван Костов с наследниците на някогашните Български национални легиони ДСБ-БДФ, партията на телевизия "Скат" НФСБ, РЗС на Яне Янев, ВМРО и коалиция "Център - Свобода и достойнство". Освен че кампанията още не е приключила, изследванията не могат с точност да определят крайния резултат поради факта, че немалка част от българите ще продадат гласа си, а има и такива, които ще решат за кого да гласуват в последния момент. След последните скандали няма промяна в подреждането на първите пет формации, както и някаква сериозна разлика между електоралната тежест на първите две формации - ГЕРБ и БСП. Тя се запазва около 5-6%.

Сравнение между ситуацията сега и тази отпреди четири години показва, че колебаещите се към днешна дата са значително повече от 2009 година. Тогава са били 15%, сега са 22%. Най-често сред колебаещите се има млади хора на възраст 18-29 години, високообразовани, както и жители на областните градове и на столицата. Само 6% от участвалите в проучването твърдят, че са присъствали на предизборни срещи с политически сили в своето населено място, а едва 1% лично са ангажирани в организацията на кампаниите на отделни партии.