Две огнища на ку-треска са избухнали в България. Това предупреди Световната организация за здраве на животните. Информацията е постъпила от шефа на БАБХ д-р Дамян Илиев едва днес, на 10 юни, въпреки че първите случаи са съответно от края на април и началото на май. От БАБХ и до днес не са съобщили информация за тях на българската общественост.
Огнищата са ферми в областите Габрово и Шумен. Има както заразени животни, така и заразени хора. Първото е документирано в предупреждението на СОЗЖ и от справката й става ясно, че заболелите животни са 12.
РЗИ-Габрово публикува информация, но тя е актуална към 20 май, за 14 болни хора, животновъди и ветеринарни лекари, и 4 засегнати обекта - овцеферма в село с. Ловнидол, община Севлиево, и три кравеферми - две в севлиевските села Ловнидол и Крамолин, и трета в габровското с. Съботковци. Каква е картината към момента не е известно.
В обобщената справка на здравната инспекция в Шумен за последната седмица на май се открива една положителна проба за ку-треска в село Иваново. Отново не е ясно какво е положението в момента. Според докладваното в СОЗЖ огнището в Шуменско е възникнало на 7 май и заразата продължава да се разпространява.
Информация за първото огнище се появи преди седмици, но тя не дойде от БАБХ, а от Националния оперативен щаб в общата справка за случаите на заразени от коронавирус.
Ку-треската е остро инфекциозно заболяване, което засяга хора и животни. Преносители на заразата са диви бозайници и птици, както и домашни животни селскостопански животни - крави, кози и овце. Животните отделят причинителя на заболяването чрез фекалиите, млякото и околоплодните течности. Инкубационният период на болестта е от 3 до 30 дни. При хората заболяването започва остро с висока температура, отпадналост, главоболие и болки в мускулите на краката. Много често се развиват пневмонии. Възможно е и да се появи суха непродуктивна кашлица с кървави жилки. Инфекцията може да протече и с клинична картина на остър вирусен хепатит – гадене, повръщане, потъмняване на урината, пожълтяване, повишаване на чернодробните ензими. Инфекцията при бременни води до сериозни увреждания. Само в една трета от случаите бременността завършва благоприятно. Хроничната форма на ку-треска протича много тежко и може да доведе до множество трайни усложенения.
Начините за заразяване са чрез вдишване на инфектиран въздух; чрез консумация на заразени продукти, добити от болни животни, особено които не са подлагани на термична обработка: сурово мляко, масло, месо и др.; чрез обработване на вълна и кожи от болни животни или при обслужване на болни животни.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.