Една от най-големите загадки и научни познания, с които разполагаме, е, че дърветата могат да разговарят помежду си чрез кореновата си система. Сега изследователи откриха, че един от най-древните организми в света издава жив звук. Едно-единствено дърво, което е наречено Пандо ("разпростирам се" на латински), е издало невероятен звук от разклащането на милионите си листа, който се разпространява до ехо в огромната му коренова система.

Изследователите са записали ниските тътени на гората от трепетлика Пандо - единично дърво, разпростиращо се на хиляди стъбла, и се смята, че звуците са от "треперенето" на листата му по време на гръмотевична буря.

Общо взето, дървото Пандо има невероятно количество стъбла - точно 47 000 - които се простират и разрастват на 100 акра в Юта. С тегло от 6000 метрични тона, тази трепетлика е впечатляващо древно дърво, което според учените е преживяло 12 000 години на Земята. С толкова много маса и възраст, трепетликата има огромно количество живи звуци, идващи от нейната сърцевина.

В рамките на изследване, проведено от група, наречена "Приятели на Пандо", живите звуци, които вибрират от дървото, са изследвани в продължение на няколко месеца. Разкривайки за пръв път резултатите си пред обществеността през май, участниците в проучването не са могли да очакват невероятното откритие, което ще произлезе от тяхната упорита работа.

Изследователите обаче се опасяват, че Пандо е на път да изчезне, отнасяйки със себе си и живите си звуци.

Описвайки звука на дървото като нещо, идващо от "огромна скрита хидравлична система", Ланс Одит, основател на "Приятели на Пандо", казва, че макар проектът да е започнал като нещо, което ще съчетае изкуството с природата, сега той вижда възможността да го съчетае с науката.

Първото произведение на изкуството, с което Пандо се запознава, е звуковият специалист Джеф Райс, който пуска хидрофон в кухо парче клон в основата на гигантското дърво. Насочвайки го към корените на дървото, той бил шокиран да открие, че след като сложил слушалките си, от дървото се разнасяла какофония от живи звуци. В допълнение към драмата Райс се върнал до Пандо по време на гръмотевична буря и установил, че звукът се усилва, като от организма се разнасяло слабо бучене.

Райс смята, че поради огромния размер на дървото звукът идва от "милиони листа в гората", които разклащат дървото, вибрират надолу през клоните и накрая си проправят път до земята. Вероятно още по-впечатляващо е, че живият звук от трепетликата не спира с листата ѝ, а идва и от клоните ѝ. По време на тестовете си Райс успява да улови звуци от клон на далечно разстояние, което затвърждава идеята, че кореновата система на дървото е свързана.

Разбира се, всяка красива находка в природата има и отрицателна страна, като хищниците, като глобалното затопляне и дори хората, разрушават неща, които някога са били смятани за безсмъртни. Изследователите се опасяват, че Пандо е на път да си отиде, отнасяйки със себе си живите си звуци. Наред с хората и естествените причини учените смятат, че броят на тревопасните животни се е увеличил, което води до това, че все повече същества се взират в дървото за вечеря.

И все пак, като кадър от "Властелинът на пръстените" и дърветата, говорещи помежду си, живите звуци, идващи от дълбоките корени на Пандо, са нещо, което показва чудото на живота. Можете сами да чуете звуците в Ecosystem Sound.