Държавният департамент на САЩ е одобрил евентуалната продажба на военни машини Stryker на България на стойност 1,5 млрд. долара, съобщиха от Пентагонът.

Продажбата на съюзника на НАТО България ще се състои от 183 броя от фамилията превозни средства Stryker, включително пехотни транспортьори, командни превозни средства и превозни средства за медицинска евакуация.

Агенцията на Пентагона за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността уведоми Конгреса за възможната продажба.

Въпреки одобрението на Държавния департамент, уведомлението не означава, че е подписан договор или че преговорите са приключили.

General Dynamics Corp е главният производител на оръжията. 

„Предложената продажба ще подобри способността на България за бързо разгръщане на пехотата и за проектиране на сили. България ще използва този подобрен капацитет за укрепване на националната си отбрана и за възпиране на регионални заплахи. България няма да има затруднения да усвои това оборудване и услуги във въоръжените си сили“.

Изпълнението на предложената продажба ще изисква 20 представители на изпълнителя на Stryker да пътуват до България в продължение на 24 месеца, за да извършват логистична поддръжка, обучение и поддръжка на сглобяването на компонентите.

Предложената продажба ще се състои от: 90 бронетранспортьора XM1296 - Dragoon ICVD; 17 единици тип M1126 ICV; 9 машини за инженерни отряди (ESV); 33 командни машини M1130 CV; 24 машини за медицинска евакуация (MEV); 10 машини за ядрено, биологично и химическо разузнаване (NBCRV) M1135; 5 тежки тактически камиона с разширена мобилност (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck - HEMTT) за транспортиране на леко оборудване; 5 модулни системи за изтегляне при катастрофа (MCRS); 2 системи за обработка на товари M1120A4 HEMTT; 5 HEMTT M984A4 Wrecker; и сто и седем 107 коаксиални 7,62-мм картечници M240.

Включено е също така оборудване за поддръжка, включително: общи дистанционно управляеми оръжейни станции (CROWS) M-153A4; ремонтни системи (FRS); картечници M2A1 50-ти калибър; димни гранатомети М6 и свързаните с тях резервни части; радиостанции Harris; комуникационно оборудване; дистанционни оръжейни системи RS6 (LW30); системи TACFLIR 280 HDEP; радар Ranger R20SS; приемо-предаватели ROVER6Si; резервни части; Специални инструменти и тестово оборудване (STTE); технически ръководства; обучение, предоставено от изпълнителя, и представители за полеви услуги (FSR) и други свързани елементи на логистичната и програмната поддръжка.

В съобщението се посочва, че проектът включва сглобяване на компоненти на машините в страната приемник (assembly in-country).

Въпреки одобрението на Държавния департамент, уведомлението не означава, че е подписан договор или че преговорите са приключили.