Малко българско училище е най-предпочитаното в Чикаго с близо 300 деца. То успя да детронира дългогодишния лидер в класацията „Джон Атанасов”
Въпреки кризата българската държава е успяла да изпрати почти 5 милиона лева за 128 български училища зад граница. Почти 1,140,000 лева са разпределени между школата в САЩ и Канада. От данните на Министерството на образованието може да се направят изводи за това къде и колко деца учат и има ли промяна в класацията на училищата според броя на деца. Справката е след началото на учебната година през октомври 2013 г. и оттогава е имало деца, които може да са се записали допълнително, отписани или пък отишли да учат другаде. Правителството отпуска твърда сума за всяко училище, с които да бъдат покрити постоянни разходи като наем и консумативи плюс издръжка за всеки записан ученик. За българчетата в Америка тя е 320 лева.
Но според данните на МОН най-голямото в Северна Америка е Малко българско училище в Чикаго. Като цяло от всичките 26 училища, включени в доклада, трите най-големи се намират в района на Ветровития град.
Само за трите си години съществуване Малко българско училище стана първенец със 164 деца. В момента в него се обучават общо 285 малчугани, но българската държава не включва и не отпуска средства за малчуганите в предучищна възраст. Второ място зае доскорошният първенец в класацията „Джон Атанасов" със 145 деца, а след него се нарежда училището към църквата „Света София" със 134 питомци. Четвъртото място е определено за училище „Христо Ботев" в Ню Йорк. В него се обучават 127 българчета, а в бостънското неделно училище "Св. св. Кирил и Методий" - 95. Сънародниците ни в Канада са регистрирали общо пет български училища и най-голямото от тях е „Св. Климент Охридски" в Монреал с 56 деца.
Много от директорите на българските училища зад граница се провалят в опита си да поддържат голям брой ученици. Каква е тайнта на успеха на Малкото училище на директора Живка Бубалова? „Стремим се да покажем двете образователни системи - българска и американска, както и да вкараме много интерактивни елементи в обучението. Контактуваме изключително тясно с родителите, за да им обясним какви са нашите цели, и срещаме много голямо разбиране."
Училището предлага богато разнообразие от извънкласни дисциплини, които задоволяват интереса на децата от всички възрасти - изобразително изкуство за най-малките, народни и модерни танци за тийнейджърите, кукловодство, а тази година за първи път и моден дизайн, в който малчуганите подготвят първото си коледно модно ревю. За да бъде обучението ефективно, в класовете с над 15 малчугани има назначени и учители помощници. За Живка Бубалова „цел номер едно е да направи класовете устойчииви". В тази връзка в училището работят общо 34 педагози.
Тази година Малко българско училище направи първите стъпки не само в преподаването на български език за чужденци, а и в създаването на 9-и клас, което го прави единственото в Чикаго, предлагащо гимназиално обучение. Бъдещите планове на директора г-жа Бубалова обаче не се ограничават дотам: „Бъдещ план, който ще бъде реализиран, надяваме се в следващите две години, е да създадем български детски център, в който да има целодневно обучение." Отворило врати само за 13 деца през 2010 г., сега Малко българско училище е натоварено с голямата отговорност да е първенец в класацията за най-голям образователен център в Америка.