Светът изпрати папа Франциск в последния му земен път. Той ще бъде запомнен като реформаторът, който отвори католическата църква към хората. Избра да живее скромен живот и винаги даваше път на децата. Светият отец беше и заклет футболен фен, който 35 години не гледаше мачовете на любимия си отбор, а питаше своята охрана за резултатите от мачовете заради обет, който е дал към Църквата. Светът прекланя глава пред Папата на народа.
Драконовски мерки за сигурност заради погребението на папа Франциск, който почина на 21 април на 88 години, са въведени във Ватикана и Рим.
След заупокойната литургия, която беше ръководена от декана на Кардиналската колегия, кардинал Джовани Батиста Ре на площад "Свети Петър" във Ватикана, ковчегът с тленните останки на папата беше погребан в базиликата "Санта Мария Маджоре" в центъра на Рим днес, предаде "Ватикан нюз".
Около 250 000 души присъстваха на погребението на папа Франциск. Сред тях бяха държавни и правителствени ръководители, короновани особи, бивши държавници, интелектуалци, творци, но и много обикновени хора.
От площад "Свети Петър" във Ватикана до "Санта Мария Маджоре" в центъра на Рим ковчегът с тялото на папата беше транспортиран из ключови пътни артерии, като в даден момент ще премине и покрай Олтара на отечеството и покрай Колизеума в Рим.
Траурната процесия продължи около половин час. По пътя ѝ имаше големи екрани, на които богомолците можеха да следят какво се случва във всеки един етап от погребението. Големи екрани бяха разположени и на площад "Свети Петър".
В кулоарите на погребението имаше и неформални контакти между лидерите, пристигнали в италианската столица, сред които бяха американският президент Доналд Тръмп и украинският му колега Володимир Зеленски.
След погребението на папата, още на следващия ден - 27 април, богомолци ще могат са посещават гроба му в базиликата "Санта Мария Маджоре", обяви Ватиканът.
След като папата бъде погребан, всички погледи ще бъдат насочени към Ватикана, където 135-те кардинали, членове на конклава ще трябва да изберат нов папа.
Според ватиканските правила конклавът трябва да бъде насрочен между 15-ия и 20-ия ден след кончината на папата, тоест между 5 и 10 май.
По време на конклава кардиналите ще гласуват за нов папа в Сикстинската капела на Ватикана. Гласуването ще е по четири пъти на ден - два пъти сутринта и два пъти следобед, докато бъде избран новият глава на Римо-католическата църква.
Кардинал Джовани Батиста Ре за Франциск: „Добрия пастир, който обичаше своето стадо"

Кардинал Джовани Батиста Ре, ръководител на Кардиналската колегия, произнесе проповедта за папа Франциск по време на траурната церемония, която се състои на площад "Свети Петър" във Ватикана. Кардиналът припомни, че папа Франциск е бил папа на народа, пастир, който е знаел как да комуникира с "най-малките между нас", възприемайки неформален, спонтанен стил, предаде Асошиейтед прес.
Кардинал Ре подчерта, че папата е бил "сред онези, които са отворили сърцето си към всички", допълват световните агенции.
Той припомни, че последният спомен, който много хора ще запазят за Франциск, е този, в който той дава благословия на Великден, оказала се последната му. След нея тогава папата поздрави и вярващите от папамобила на същия площад, на който днес се отслужва заупокойната литургия за него, припомни кардиналът.
Джовани Батиста Ре напомни и за подкрепата на папата за бежанците и мигрантите. "Жестовете и призивите на папа Франциск в подкрепа на бежанците и разселените хора бяха безбройни", подчерта кардиналът, под аплодисментите на множеството, в проповедта си на погребението на аржентинския йезуит, предаде Франс прес.
"Постоянна беше и неговата настойчивост да работи за бедните", добави кардиналът, като подчерта, че е "знаменателно", това, че първото пътуване на папа Франциск е било до италианския остров Лампедуза, превърнал се в символ на миграционната трагедия и на хилядите удавили се в морето мигранти.
"Папата не спираше да отправя призиви за мир, да призовава за "разум и за честни преговори, за да се намерят възможните решения", напомни още кардиналът.
Тези негови думи бяха аплодирани от събралото се на площада множество.
В проповедта си кардиналът припомни, че папа Франциск незабавно е белязал със силната си личност управлението на Църквата, като е установил преки контакти с отделни лица и с народи, като е засвидетелствал желание да бъде близък до всички, като е отделял специално внимание на хората, които имат трудности, като не е щадял силите си, особено за онези, които са били изключени от останалите и беззащитни, предаде АНСА.
„Въпреки крайната си крехкост и страдание папа Франциск избра да върви по този път на себеотдаване до последния ден на земния си живот“, каза кардинал Джовани Батиста Ре.
„Той следваше стъпките на своя Господ, Добрия пастир, който обичаше своето стадо до степен да даде собствения си живот за тях. И го направи със сила и спокойствие“, заяви кардиналът.
„В духовно единство с целия християнски свят ние сме тук, многобройни, за да се молим за папа Франциск, за да може Бог да го посрещне в необятността на своята любов. Папа Франциск обичаше да завършва речите си и личните си срещи с думите: „Не забравяйте да се молите за мен“, припомни кардиналът.
Той каза, че сега християнският свят се обръща към папата, който вече е на небето, за да го призове той да благослови Църквата, Рим, целия свят, както е направил миналата седмица от балкона на базиликата „Свети Петър“ за Великден. В словото си кардиналът припомнил, че последната благословия на папата е била дадена миналата седмица с човечността на онзи, който търси истината с искреност в сърцето и който държи високо факела на надеждата.
Георг Георгиев: Най-важното послание на папа Франциск към света беше смирението и мира

Изразяваме най-дълбоката си съпричастност и съболезнования към всички католици, с всички вярващи, с всички, които загубиха своя баща и духовен баща. Папа Франциск беше личност, която ще бъде запомнена с добрината, с близостта си до хората, със своята непосредственост. Това е нещото, което го правеше толкова специален и уникален. Това заяви в "Събуди се" външният министър Георг Георгиев, който е част от българската делегация, която ще присъства на погребението на Светия отец в Рим.
По думите му това, което ще липсва на света след кончината на Франциск ще бъде смирението и посланието за мир. "Ще липсва посланието за разбирателство. Това, че в крайна сметка - всички сме равни пред Бога", подчерта той.
Георгиев си спомни за срещата си с папата по време на аудиенция по повод 24 май. "Той беше един изключително топъл човек. Човек, който създаваше веднага усещането за спокойствие. Неговата протегната ръка бе не само жест към България. Той носеше и омофора, който му беше подарен от нашата делегация при последната си поява", подчерта Георгиев.
И припомни, че тленните останки на папа Франциск ще намерят своя вечен дом в "Санта Мария Маджоре. Това е църквата, в която през IX век е осветена азбуката на светите братя Кирил и Методий. "Така че като българи можем да намерим много символи, много послания, а и това посещение, което той направи за нашата католическа общност - остави много дълбока следа в паметта ни, но и в душите на всички, които можаха да се срещнат с него тогава", допълни външният ни министър.
Джо Байдън вече зае мястото си за церемонията

Ковчегът с тленните останки на папа Франциск ще бъде докаран в базиликата "Санта Мария Маджоре" с папамобила, с който се е придвижвал приживе Светият отец, предаде италианската информационна агенция АНСА.
Тя уточнява, че на превозното средство е монтирана специална открита платформа. Така всеки ще може да се сбогува с папа Франциск в последния му път, уточнява АНСА.
Агенцията допълва, че в момента официалните гости са започнали да пристигат на площад "Свети Петър", като мястото си вече е заел бившият президент на САЩ Джо Байдън.
Държавни глави, премиери, монарси и 130 чужди делегации са потвърдили присъствието си на погребението на папа Франциск във Ватикана днес, обобщава Франс прес и представя списък на високопоставените гости. Погребалната церемония започва в 11:00 ч. българско време (10:00 италианско).
Около 140 000 души вече има в района на площад "Свети Петър" във Ватикана

Според Центъра за управление на сигурността към префектурата на Рим, който действа във връзка с погребението на папа Франциск, 140 делегации вече са пристигнали на площад „Свети Петър“ във Ватикана. Смята се, че в района на площада вече има около 140 000 души, според оценките на Центъра, предаде АНСА.
Потокът от богомолци се стича по основната пътна артерия, водеща към Ватикана – „Вия дела Кончилиационе“. По нея след траурната церемония ще потегли и папамобилът с ковчега на папата, за да премине по централни пътни артерии в Рим и да стигне до базиликата „Санта Мария Маджоре“, където папата ще бъде погребан.