Основният борсов индекс Dow Jones се срина в петък с 621 пункта заради търговската война между САЩ и Китай. Това стана в последния ден от работната седмица, часове, след като Китай обяви, че облага с допълнитекни мита американски внос за 75 млрд. долара.
Причината е, че президентът Доналд Тръмп нареди на американски производители да намерят алтернативи на операциите си в Китай. Apple беше сред най-зле представилите се компании, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините якички Dow Jones Industrial Average изтри 623,34 пункта от стойността си и приключи седмицата на равнище от 25 628,90 пункта. Индексът S&P 500 се понижи с 2,6% до ниво от 2847,11 пункта. Технологичния показател Nasdaq Composite регистрира спад от 3% и завърши деня на ниво от 7751,77 пункта. Със загубите от петък спадът на Dow от началото на август надхвърля 4%.
Тръмп написа в Twitter в петък, че „нашите велики американски компании получават нареждане незабавно да започнат да търсят алтернативи на Китай, включително с връщане на компаниите ви у дома и производство на продуктите ви в САЩ“. Засега обаче не е ясно каква власт има президентът на този фронт.
Акциите на Apple поевтиняха с 4,6%. VanEck Vectors Semiconductor ETF (SMH) отбеляза спад от 4,1%, а цената на акциите на Nvidia и Broadcom се понижи с по около 5%. В същото време акциите на Caterpillar поевтиняха с 3,3%.
Спадовете в петък се прибавят към резките движения на индексите надолу този месец. Nasdaq се е понижавал с най-малко 1% шест пъти този месец, а Dow е записвал пет спада от 1% или повече. S&P 500 е завършвал сесиите със свиване от над 1% четири пъти през август. Това се случва на фона на засилването на търговската война между САЩ и Китай, а облигационният пазар изпраща сигнали за рецесия.
Съобщенията в социалните мрежи на Тръмп се появиха, след като Китай обяви нови мита върху американски стоки на стойност 75 млрд. долара, включително автомобили. Новите налози ще варират между 5% и 10% и ще влязат в сила на два етапа от 1 септември и 15 декември.
По-рано в петък индексите се движеха почти без промяна спрямо предходната сесия, след като гуверньорът на Федералния резерв Джером Пауъл произнесе реч на ежегодния икономически форум на централните банкери в Джаксън Хоул, щата Уайоминг.
Той заяви, че Фед ще направи всичко възможно да подкрепи настоящия икономически растеж. „Предизвикателството пред нас сега е да направим каквото може да направи паричната политика, за да подкрепим растежа, така че ползите от силния пазар на труда да се прехвърлят към по-слабите сектори и инфлацията да се установи твърдо на равнище от около 2%“, допълни Пауъл.
Той отбеляза още, че няма „наръчник“ за настоящата търговска война между САЩ и Китай и допълни, че „наместването на несигурността в търговската политика в тази рамка е ново предизвикателство“.
Пауъл заяви още, че „след десетилетие на напредък към максимална заетост и стабилност на цените икономиката е близо до постигане на двете цели“. Това изказване вероятно не е насърчило трейдърите, които се надяват на агресивно смекчаване на паричната политика от Фед.
Ръководителят на Фед за Сейнт Луис Джеймс Булад каза пред CNBC, че централната банка трябва да продължи да понижава лихвите и допълни, че обърнатата крива на доходността „не е нещо добро“.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,54% до ниво от 97,64 пункта. Еврото поскъпва с 0,28% до 1,1145 долара, а паундът добавя 0,27% към стойността си до 1,2284%. Спрямо йената доларът поевтинява с 1,01% до 105,36 йени за долар.
Цените на петрола се понижиха на фона на ескалацията на търговското напрежение между САЩ и Китай. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, поевтиняха с 50 цента до 59,40 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI отписаха 1,18 долара до 54,17 долара за барел.
Мерките на Пекин ще влязат в сила от началото на септември и са поредният етап от ескалацията на търговската война между двете най-големи световни икономики.
В началото на август президентът Доналд Тръмп обяви, че ще обложи с 10% мито китайски внос за 300 млрд. долара. По този начин почти целият внос от Китай ще се облага с допълнителни мита. Някои от тези мита бяха отложени за декември с обяснението да не бъде засегнат сезонът на пазаруването по Коледа, а други стоки изобщо отпаднаха от списъка.
От 1 септември новите мита ще засегнат продукти като замразено свинско и ядки, а от 15 декември те ще важат и за друга група стоки като някои видове тъкани и овкусители за храни, съобщиха от финансовото министерство.
С допълнително мито от 5% след седмица ще бъде обложен вносът на соя и петрол от САЩ, а от 15 декември – с 25% този на автомобили и с 5% на авточасти.
Новите мита засягат 5078 продукта, като сред тях освен автомобили има и селскостопански продукти, суров петрол и малки самолети.
"В отговор на реакцията на САЩ Китай беше принуден да предприеме мерки за противодействие", се казва в съобщението на Държавния съвет на Китай.
Пекин изразява надежда, че с Вашингтон ще се върнат към правилния път на консултации и ще разрешат различията помежду си. Двете страни трябва да проведат търговски преговори в началото на септември в САЩ след последните в Шанхай през юли, които завършиха без резултат. Ескалацията на търговската война между САЩ и Китай увеличава притесненията за глобалната икономика, която е изправена пред рецесия.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.