В навечерието на този 24 май, когато в САЩ мислим и за дългия уикенд около Мемориъл дей, се налага да помислим и за предстоящите български избори. Всички знаем, че са шести поред за три години, че няма нови играчи, че сме уморени, разочаровани и излъгани от старите. В САЩ ще гласуваме в 55 секции, а в Канада – 16, което си е почти рекорд. Въпросът е – ще има ли кой да отиде до тези секции. От разговори с наши сънародници репортерите на BG VOICE разказват за липса на интерес към предстоящия вот за Народно събрание (извън ЕС нямаме право да гласуваме за Европейски парламент). С всеки изминал вот в Северна Америка все по-малко от нас отиват до урните.
Но ако погледнете последните социологически проучвания ще видите, че битката за второто място е ожесточена и вероятно гласовете от чужбина ще решат коя ще е втората политическа сила. Според последно проучване на „Тренд“, по поръчка на в. „24 часа“ 26.1 на сто от избирателите казват, че ще гласуват за ГЕРБ. На второ място се нарежда "Продължаваме промяната - Демократична България" с 15.4%, което е над 10 процентни пункта разлика с ГЕРБ.
Непосредствено зад коалицията са ДПС и "Възраждане" съответно с 14.9% и 14.8% подкрепа. Останалите сигурни партии в следващия парламент са БСП и "Има такъв народ". За тях ще гласуват съответно 8.5% и 5.5%. Разликите между втората, третата и четвъртата партия са толкова минимални, че именно избирателната активност ще реши коя ще е втора. ДПС на второ място ще е безпрецедентен успех за тях от началото на демокрацията досега. Силно представяне на „Възраждане“ пък може да мотивира създаването на стабилно про-западно мнозинство в Парламента и правителство.
За да не се превърнат тези избори в битки на ядрата, ще трябва да гласуваме масово. Много от периферните партии като ДПС, „Възраждане“, а вече БСП и ИТН имат твърд, непроменлив електорат като брой избиратели. Тяхната процентна тежест в едно НС обаче намалява или се увеличава, в зависимост от броя на гласувалите.
Имам две любими клишета по темата – „Вие може да не се интересувате от политика, но политиката се интересува от вас“ и „Когато си отидат отвратените, остават отвратителните.” (на Радой Ралин). А клишетата са такива, защото обикновено са верни. Не може да оставим някой друг да решава вместо нас.
Третият Парад на България в Чикаго от изминалия уикенд показа, че е възможно обединението около общи каузи (макар и не без драми). Показахме, че може да сме заедно. Но в неделния ден в парка се появиха два-три пъти повече българи отколкото обикновено гласуват на избори в Чикаго.
А България има нужда от нашата трезва преценка, лишена от емоции, зависимости и купен вот. Ето защо на 9 юни, направете всичко възможна да спрете в една от тези 55 изборни секции в САЩ и 16 в Канада – заслужават го дори и тези десетки доброволци, които ще направят така, че да може да упражним правото си на глас. Право, което по закон всъщност е и задължително. А демокрацията работи само когато всички участваме в нея.