Загубата дори на една нощ сън може да повлияе на способността на черния дроб да произвежда глюкоза и да преработва инсулина, като увеличава риска от метаболитни заболявания като чернодробна стеатоза (затлъстял черен дроб) и диабет тип 2. Констатациите от изследването на мишки са публикувани в Американското списание за физиология - ендокринология и метаболизъм. Липсата на сън е свързана с повече хранене, по-малко движение и по-висок риск от развитие на диабет тип 2. Екип от изследователи от университетското училище по медицина в Тохо, Япония, обясни: „Не беше ясно дали глюкозната нетолерантност се дължи на промените в приема на храна, или на енергийните разходи, или на самото лишаване от сън."
Учените изследвали две групи мишки: една била държана будна за 6 часа всяка нощ, докато контролната група била оставяна да спи по желание. Изследователският екип предложи неограничени храни с високо съдържание на мазнини и захар, наподобяващи начина на живот на хората. Изследователите измерили нивата на глюкоза и съдържанието на мазнини в черния дроб веднага след пробния период. Нивата на кръвната глюкоза били значително по-високи в групата на лишените от сън, отколкото контролите. Нивата на триглицериди (мазнини) и производството на глюкоза в черния дроб също се увеличили в групата на лишените от сън. Повишените чернодробни триглицериди се свързват с инсулинова резистентност или с неспособността на тялото да обработва правилно инсулина. Тези открития показват, че „в бъдеще трябва да се извършат" интервенционни изследвания, предназначени да предотвратят хепатитната стеатоза и инсулиновата резистентност, предизвикани от лишаване от сън", пишат изследователите.
Какво е преддиабет? Преддиабетът е състояние, при което нивата на кръвната захар са повишени спрямо тези при здрави лица, но не са в т.нар. диабетни граници. Познати са две преддиабетни състояния - нарушена гликемия на гладно и нарушен въглехидратен толеранс. Според някои специалисти би могло да се обособи и трето преддиабетно състояние, включващо едновременно съчетание и на другите две - нарушена гликемия на гладно и нарушен въглехидратен толеранс, което се смята за по-рисково за развитие на захарен диабет тип 2. Прогресията от преддиабет към диабет неизбежна ли е? Въпреки че поставянето на диагноза преддиабет може да бъде повод за сериозни притеснения, тя невинаги означава, че вие ще развиете диабет задължително. Състоянието преддиабет показва, че вашият риск за развитие на диабет тип 2 е по-голям, но за ваше успокоение е необходимо да знаете, че все още има време да обърнете нещата в своя полза. Установяването на преддиабетно състояния е възможност за вас да предприемете промени в начина си на живот, които да забавят или спрат прогресията до диабет. По-долу описаните препоръки могат да бъдат основа за вашата бъдеща промяна: - движете се повече; - намалете теглото си; - посещавайте вашия лекар по-често; - хранете се пълноценно; нека сънят се превърне в приоритет. |