Кафето - ободряващо, ароматно и любимо на много от нас. Със сигурност то има много почитатели, които му се наслаждават не само в ранните сутрешни часове. Какви са допустимите количества кофеин обаче, за да не навредим на здравето си? Данните от изследване на американски учени, публикувано в „Медикал Експрес“, показват че консумацията на кафе всъщност НЕ увеличава риска от аритмия при повечето хора. Повечето изследвания относно консумацията му сочат, че то не само не е вредно, а напротив - има някои доста впечатляващи ползи за здравето, при това ако пиете повече от чаша-две. Резултатите сочат, че онези, пили повече кафе, са намалили риска от сърдечносъдови заболявания, инсулт или рак. Според Европейския журнал по неврология редовната консумация на кофеин може да помогне и за забавяне на скоростта на когнитивния спад при възрастни хора. Това се дължи още и на факта, че веществото блокира определени възпалителни механизми и има защитна функция

срещу застаряването на организма

Изследователите от Калифорнийския университет в Сан Франциско опровергават твърденията, че кафето допринася за нарушаването на сърдечната дейност. Учените даже доказват, че всяка допълнителна чаша кафе, която човек изпива през деня, може да намали риска от аритмия средно с около 3%. Те анализират данни на повече от 386 000 души, участвали в дългосрочно здравно проучване във Великобритания. Американските учени сравняват отговорите на доброволците в проучването с вероятността да получат смущения в сърдечния ритъм в бъдеще. Оказва се, че няма връзка между кафето и нарушенията на сърдечния ритъм, дори и когато се отчитат генетични фактори, влияещи на начина, по който човешкото тяло усвоява кофеина. Кафето

има противовъзпалителни свойства

 

а възпаление би могло да допринесе за нарушения на сърдечния ритъм. Освен това кофеинът може да предизвика по-голяма физическа активност, което също намалява риска от аритмии. В същото време учените констатират, че полезният ефект от пиенето на напитката е незначителен и те не препоръчват да се пие много кафе, когато пациентът вече е развил аритмия и се опитва да я овладее. Изследванията не изключват, че някои хора могат да бъдат силно пристрастени към кофеина.  


Кафето - от древността до наши дни

 

Всичко започнало с „танцуващите“ кози. Легендата гласи, че етиопски пастири първи забелязали ефекта на кофеина, когато техните кози започнали да стават по-скокливи от обикновено и да „танцуват“, след като са яли кафени зърна.

Първоначално кафето не било пито, а ядено. Африкански племена смесвали кафени зърна с лой и от тях оформяли „енергийни топки“, които ядели. Хавай е единственият щат на САЩ, който отглежда кафе. Джордж Вашингтон е изобретил разтворимото кафе. Тук обаче не става дума за първия американски президент. Белгиец, живеещ в Гватемала, с името Джордж Вашингтон, го е изобретил през 1906 г. Терминът „Американо“ идва от американската армия по време на Втората световна война. Те си поръчвали еспресо с вода, за да разредят силния аромат.