Продължава соченето с пръст на демократите за това защо Доналд Тръмп спечели президентските избори. Сенаторът Бърни Сандърс, смята, че причината е в демократите, които не са наясно с икономическите проблеми пред работническата класа. „Не би трябвало да е голяма изненада, че Демократическата партия, която е изоставила хората от работническата класа, ще установи, че работническата класа е изоставила тях“, каза той. Това е доста снизходително отношение за човек, който твърди, че е защитник на работниците.
Сандърс смята, че Камала Харис е загубила изборите, защото демократите не са говорили на работническата класа с достатъчно съпричастност и загриженост. Но тези гласоподаватели не са петгодишни деца, които трябва да бъдат убеждавани да се държат прилично. Когато уважаваш хората, ги държиш и отговорни за изборите, които правят.

Тези избори не бяха за политики и идеи. Ставаше дума за основни принципи и избирателите знаеха точно за какво гласуват. Това беше ясен избор между кандидат, който обещаваше да защитава основополагащите ценности на Америка, демокрацията и върховенството на закона, и популистки демагог, който се подиграваше с чувството на недоволство и обещаваше да намали цените на хранителните стоки.

Инфантилно е да се предполага, както прави Сандърс, че избирателите от работническата класа, които той защитава, не се интересуват или не би трябвало да се интересуват от неща като демократичните традиции на Америка. Основателите на Америка са били предимно самообразовани фермери и търговци. Джордж Вашингтон не е имал почти никакво формално образование. Есатата на федералистите (85 есета, които са публикувани във вестниците в САЩ и обясняват новата Конституция в търсене на подкрепа за нея, бел.ред) - имало е и антифедералистки есета - са били обсъждани от обикновени хора в кафенета, домове и на публични събрания.

Америка остана вярна на тази традиция през по-голямата част от историята си. Поколенията, които се сражаваха в две световни войни, за да защитят демокрацията, биха свалили с освиркания кандидат като Доналд Тръмп от сцената. Със сигурност никога не биха го избрали за президент.
Сега нещата са различни. Гласоподавателите избраха диктатор, защото бяха разстроени от цената на яйцата .Това е неустойчиво. Ако мнозинството от американците са готови да продадат демокрацията за обещанието - особено илюзорното обещание - за малко икономическа сигурност, тогава американският експеримент е приключил.

Въпреки това може би има надежда. По-рано казах, че избирателите са знаели точно за какво гласуват. Със сигурност биха могли да знаят, ако бяха положили малко усилия да разберат. Но може би не са го направили.

В неотдавнашно проучване , въпреки двете години на често впечатляващ растеж, 56% от избирателите смятат, че сме в рецесия. Половината от гласоподавателите смятат, че нивото на безработица е на 50-годишен връх, докато в действителност то е на 50-годишно най-ниско ниво. Половината от избирателите смятат, че фондовият пазар се е понижил през годината, въпреки че по време на проучването той е нараснал с над 2 %.

С други думи, американците живеят в два различни свята с различни факти.
Защо това е така? Ако сте любител на новините, е възможно да сравнявате множество източници онлайн и да откриете истината. Но повечето хора получават новините си само от няколко източника. Едно скорошно проучване установи, че повече от половината американци получават новините си от социалните мрежи. Още по-лошо, 20% от американците получават новините си от инфлуенсъри в социалните мрежи.  Но дори и по-традиционните медии подбират новините, за да запазят зрителите си доволни. Новините вече са просто още една форма на забавление.

Ако например гледате Fox News, ще имате съвсем различна представа за света, отколкото ако гледате MSNBC. За пример - съдебният процес, в който съдебното жури признава Доналд Тръмп за виновен за сексуално посегателство срещу Е. Джийн Карол. MSNBC споменава делото 440 пъти през първите пет месеца на 2023 г - преди произнасянето на присъдата през май 2023 г. Fox News го споменава седем пъти. И това се повтаря за много други теми.

А когато във Fox се обсъждат негативни новини за Тръмп, това често е в опит да бъдат обяснени и извинени. В някои случаи телевизията просто лъже зрителите си в преследване на рейтинг. Известно е, че Fox News плати 787 млн. долара, за да уреди иск за клевета, който възникна заради неверните й твърдения, че изборите през 2020 г. са били откраднати.

Така че, колкото и невероятно да изглежда, може да се окаже, че много гласоподаватели, особено в селските райони, които имат по-малко избор за новинарски източници, може да не разбират напълно какво е казал и направил Тръмп. Данните потвърждават това .Само един от всеки пет избиратели например е знаел, че Доналд Тръмп е казал, че твърденията му за измами на избирателите на изборите през 2020 г. са основание да прекрати действието на Конституцията.

Колкото и да е страшно, това е и добра новина, защото е нещо, което можем да поправим.

Ако сте гласували за Доналд Тръмп през ноември тази година и сте разбрали, че той планира да подкопае върховенството на закона и да разруши американската демокрация, тогава проблемът е във вас. В едно проучване , един от всеки четирима републиканци заяви, че ако Тръмп загуби изборите през 2024 г., трябва да обяви резултатите за невалидни и да направи всичко необходимо, за да заеме поста. Това е неамериканско. Ако сте един от тези гласоподаватели, можете да се обличате в червено, бяло и синьо и да размахвате знамето колкото си искате.  Но вие не сте патриот. Вие сте опасност за всичко, което тази страна защитава.

Но ако просто сте объркани или не сте наясно, не сте непоправими. И ако има достатъчно от вас, тогава, може би, има надежда, че победата на Тръмп не е смъртоносният удар за американския експеримент, какъвто изглежда на пръв поглед.

Няма лесно решение за това. Ангажиментът ни към свободата на пресата е едно от нещата, които правят Америка изключителна, така че каквото и да е лекарството, то не е цензура.

Но нещо трябва да се направи, преди язвата да стане нелечимо. Ако трябва да заимстваме една фраза от покойния сенатор Даниел Патрик Мойнихан (D-N.Y.), всички ние можем да живеем щастливо заедно в страна, в която всеки има собствено мнение. Не можем да живеем заедно в страна, в която всеки има свои собствени факти.

*Крис Труакс е апелативен адвокат, който през 2008 г. беше председател на първичната кампания на Джон Маккейн в Южна Калифорния.