Бившият водещ в CNN Дон Лемън заяви, че е бил уволнен, защото е казвал истината и е отказал да говори за „лъжци, фанатици, бунтовници и отричащи изборите“. Той каза това в първото си интервю, след като загуби работата си в канала.
Лемън беше уволнен от поста на дългогодишен водещ в новинарската мрежа през април, след като влезе в спорове с няколко от своите съводещи в CNN This Morning и след интервю, в което той нападна кандидата за президент Вивек Рамасвами.
Лемън беше освободен от новия по онова време изпълнителен директор Крис Лихт, който планираше да направи някои промени в канала, след което самият той изгуби поста си.
57-годишният Лемън сега настоява, че е „отстоявал това, което е правилно“, като осъди предложението на Лихт да има по-консервативни гласове в ефира като „пренебрегване на журналистическите задължения“.
„Имам отговорност, не само като журналист, но и като американец, да кажа тази истина и да спазвам обещанията на конституцията“, каза той.
Лемън посочи, че сега планира да прекара следващите няколко месеца с годеницата си Тим Малоун и техните кучета. „Хората са загрижени за мен и са по-притеснени за мен, отколкото самият аз“, каза той. "Добре съм."
В деня, в който беше освободен, Лемън написа в Туитър: „Тази сутрин бях информиран от моя агент, че съм уволнен от CNN. Аз съм зашеметен. След 17 години в CNN
бих си помислил, че някой от ръководството ще има благоприличието да ми каже директно.
Никога не съм индикирал, че няма да мога да продължа да върша работата, която обичах в канала. Ясно е, че има някои по-големи проблеми. С това искам да благодаря на моите колеги и многото екипи, с които съм работил, за невероятното представяне. Те са най-талантливите журналисти в бизнеса и им пожелавам всичко най-добро."
Но водещият на CNN беше затънал в противоречия в месеците преди свалянето му. По време на сегмент от CNN This Morning през февруари, Лемън каза, че жените, които са на възраст над 40 години, са „минали своя разцвет“, което предизвика възмущение сред служителите и зрителите. Той направи коментарите, докато обсъждаше предложението на кандидата за президент Ники Хейли, политиците на 75 и повече години да се подлагат на тестове за умствена компетентност.
Лемън, който е с пет години по-възрастен от Хейли, каза, че тя трябва да подходи внимателно по темата, защото „една жена е в разцвета на силите си през 20-те и 30-те и може би 40-те години“.
Той не беше изгонен по това време, но беше принуден да се извини на служителите, казвайки: „Това, което казах, излезе грешно и ми се иска да не го бях казвал. Вярвам, че жените на всяка възраст могат да направят всичко, което решат. Хората, с които съм най-близък в тази организация, са жени."
По-късно беше изправен пред допълнителни критики, когато интервюира кандидата за президент на Републиканската партия Вивек Рамасвами и той говори за това, че е чернокож в Америка.
„Когато сте с черна кожа и живеете в тази страна, тогава можете да не сте съгласни с мен“, сопна се Лемън на Рамасвами, американец с индийски произход, преди многократно да го обвини в лъжа и непредоставяне на доказателства.
Славата на водещия нарасна в годините на управлението на Тръмп като либерален рупор на CNN в най-гледаното време под ръководството на бившия изпълнителен директор Джеф Зукър. Но след като Тръмп напусна поста и рейтингите на CNN започнаха да падат рязко, Зукър беше свален и заместникът му, Лихт, обеща да върне CNN към по-равномерна журналистика.
Миналия ноември Лемън беше преместен в CNN This Morning.
Скоро след това Лихт също беше уволнен след катастрофална статия, в която той изрази съмнения относно новинарската мрежа и нейното пробудено отразяване.