Долната камара на италианския парламент подкрепи започването парламентарно разследване около действията на предишната власт за борба с пандемията от коронавирус в страната, предаде Ройтерс. Опозицията обаче изрази безпокойството си за възможното начало на "лов на вещици" срещу отговорните по онова време лица, отбелязва агенцията.
Италия бе първата западна държава, която бе сериозно засегната от пандемията в началото на 2020 г., а лявоцентристкото правителство на тогавашния министър-председател Джезепе Конте получи силни критики от дясната опозиция за справянето си с извънредната ситуация.
Камарата на депутатите (долната камара на италианския парламент), доминирана в момента от десните партии, подкрепящи кабинета на министър-председателката Джорджа Мелони, одобри законопроекта за започване на разследване със 172 гласа "за". По-голямата част от опозицията отказа да участва в гласуването. Законопроектът ще трябва да бъде одобрен и от Сената, за да бъде окончателно приет.
"Това е политически разстрел, по-специално срещу двама думи. Джузепе Конте и бившия министър на здравеопазването Роберто Сперанца", заяви пред парламента самият Конте, който понастоящем оглавява опозиционната партия "Движение "Пет звезди".
Според Световната здравна организация (СЗО) в Италия са били регистрирани над 190 000 смърти случая, свързани с COVID-19.
Италия не е единствената държава, която провежда разследва във връзка с управлението на пандемията. Във Великобритания също бе разпоредено разследване, за да се провери как се е процедирало по време на пандемията и какви грешки са били допуснати от управляващи тогава.
Съдебно дело срещу Конте и Сперанца бе прекратено през миналия месец, след като прокурорите в град Бергамо - епицентъра на епидемията в Италия - разследваха предполагаемото първоначалното лошо справяне с кризата. Въпреки това законодателите смятат, че парламентът трябва да разгледа по-подробно широк кръг от теми, включително защо Италия не е актуализирала плана си за справяне при пандемия, изготвен през 2006 г., и легитимността на строгите мерки за локдаун, наложени от тогавашното правителство.
Томазо Фоти, лидер на партията на Мелони "Италиански братя" в долната камара на парламента, заяви, че въпросът за коронавируса е предизвикал "съмнения и болка" сред италианците.
Както Конте, така и Сперанца заявиха, че законопроектът има за цел да избегне въвличането на регионалните власти в разследването, въпреки че те имат силни правомощия в управлението на здравеопазването в Италия. Десните партии са начело на повечето регионални администрации, отбелязва Ройтерс.
"Начинът, по който завършихте това, е обида за италианците, за страданията на семействата", заяви Конте.