Тежкотоварният транспорт работи в опасна среда. Всекидневните проблеми са недостиг на квалифицирани шофьори, все по-строг правителствен надзор (regulation), опасно шофиране и влошена пътна обстановка. Добавете към това огромния брой случаи на изкуствено раздутите обезщетения (fraudulent claims) при съдебни процеси и ще получите пълната картина. Това са само някои от причините защо автозастрахователният пазар е в критично състояние. Не е тайна, че застраховките се нареждат сред първите три най-големи разходи наред със заплати и гориво. За нещастие полиците ще стават все по-скъпи през следващите 2-3 години, докато застрахователният пазар възвърне доходността си.
Една от главните причини за повишаване на автозастраховките е увеличаването на обезщетенията. През последното десетилетие броят на хората, загинали при пътни произшествия с тежкотоварни камиони, е спаднал с 20%. Огромните обезщетения обаче правят все по-трудно пресмятането на финансовите загуби в резултат на катастрофи с тежкотоварни камиони. Говори се, че обезщетението за фаталната катастрофа с камион на Wal-Mart, при която бе ранен комикът Трейси Морган, е струвало на Wal-Mart над 100 милиона долара. Макар че не всички катастрофи стават по вина на шофьора, струва по-евтино да се изплати обезщетение, вместо да се дават стотици хиляди за адвокатски хонорари, докато делото излезе от съда.
Технологичните нововъведения в автомобилите в днешно време позволяват на хората да оцеляват при катастрофи, които в миналото биха били фатални. „Проблемът" е, че травмите сега изискват доживотни медицински грижи. При стремително поскъпващата медицинска помощ, в днешно време не е нещо необичайно за леко телесно нараняване да се изплати лимита на полицата.
Съществува огромен недостиг на квалифицирани шофьори на тежкотоварни камиони. В резултат на това автотранспортните компании се принуждават да наемат шофьори с недотам добри препоръки. Отчита се, че 50% от катастрофите с тежкотоварни камиони се причиняват от шофьори с по-малко от едногодишен стаж. Шофьорите над 65 години представляват около 10% от всички водачи на камиони в САЩ. Тези две категории шофьори все повече тревожат застрахователните компании и оказват огромен ефект върху застраховките.
Премиите за материални щети (physical damage claims) се увеличават, тъй като ремонтът на камионите става все по-скъп. Съвременните превозни средства са оборудвани с различни устройства за избягване на катастрофи и един нов камион струва над 135,000 долара. Ремонтът дори на еднa броня (minor fender bender) може да излезе от 5,000 до 10,000 долара. И още един съществен фактор: таксите за буксир (towing) могат да достигнат десетки хиляди долари.
Westfield наскоро обявиха, че излизат от автозастрахователния пазар и няма да подновяват нито една от полиците си, защото не реализират печалба. Това е четвъртата крупна застрахователна компания, която напуска пазара след Zurich, AIG и QBE. Сериозни играчи като Amtrust, Travelers и Liberty Mutual губят много пари от автотранспорта - само погледнете графиката по-горе (use Excel Chart - sent in prior email). Например на всеки 100 долара събрани премии Amtrust изплащат $129 за обезщетения. Ако тази тенденция продължи, не след дълго ще станем свидетели на още по-високи застраховки, и компании, които ограничават участието си в автотранспортния бизнес.
Продължава в следващия брой