Тръмп може и да харесва похвалите на унгарския премиер Виктор Орбан, но последният работи за подкопаване на позициите на САЩ на световната сцена.

„Позволете ми да ви разкажа за световните лидери“, каза Доналд Тръмп по време на дебата с Камала Харис.

„Виктор Орбан - един от най-уважаваните мъже – е наричан силен човек. Той е твърд човек. Умен“, добави републиканецът.

Тръмп е прав - унгарският министър-председател е едновременно твърд и умен. Но Орбан също така превръща Унгария в задната икономическа врата на Китай към Европа. Нещо повече, докато Тръмп призовава Европа да допринесе повече за защитата на Украйна, Орбан работи усилено, за да попречи на Европа да поеме своя дял от разходите. Ако Тръмп иска да постави Америка на първо място, Орбан е последният човек, от когото трябва да се учи.

Унгарският лидер е изградил последователи сред американските консерватори. Когато през 2015 г. 161 000 мигранти от Сирия, Афганистан и Ирак внезапно влязоха нелегално в Унгария, Орбан пренебрегна воя на съпротивата от страна на ЕС и построи ограда на южната си граница. Когато Орбан се застъпва за своята „война с прогресивните будители“ и възхвалява традиционното семейство, той звучи досущ като консерватор от американски тип.

Премиерът също полага усилия да спечели Тръмп. По време на републиканските първични избори Орбан подкрепи бившия президент на САЩ - рядък ход за чуждестранен лидер. След като присъства на срещата на върха на НАТО това лято във Вашингтон, той посети лично Мар-а-Лаго за частна среща с Тръмп. Положителното внимание и подкрепата на Орбан явно са направили впечатление - като същевременно са отклонили вниманието на много консерватори от нарастващата му близост с Пекин.

Миналата година Пекин обсипа Унгария с 44% от общите си преки чуждестранни инвестиции в Европа - „повече от Германия, Франция и Обединеното кралство взети заедно“. Когато китайският президент Си Дзинпин посети Унгария през май 2024 г., той нарече отношенията между двете страни „меки и богати като виното „Токаджи“ - прочута унгарска реколта - и подписа споразумение за укрепване на „всеобхватното стратегическо партньорство“ на Пекин с Будапеща при всякакви метеорологични условия.

Партньорството се подготвя отдавна. Преди това Орбан отхвърли предупрежденията на администрацията на Тръмп за отваряне на страната му за китайския държавно контролиран технологичен гигант Huawei. Вместо това зависимостта на Унгария от Huawei в областта на цифровите технологии само нараства, като компанията изгражда голям център за научноизследователска и развойна дейност в Будапеща. Китай също така финансира строителството на железопътната линия Будапеща-Белград на стойност 2,1 млрд. долара - мащабен инфраструктурен проект - и създава големи предприятия за производство на електрически превозни средства в Унгария. Възползвайки се от това откритие, Китай предложи своята помощ и сътрудничество в областта на обществената сигурност и правоприлагането в Унгария.

Орбан също така поддържа близки отношения с Владимир Путин, което Тръмп не осъжда. И все пак унгарският премиер помага на Путин да подкопае подписаните от Тръмп политики. Като президент борбата на Тръмп да попречи на Германия да завърши руския многомилиарден газопровод „Северен поток 2“ се превърна в крайъгълен камък на европейската му политика - и той за кратко успя.

„Аз сложих край на газопровода „Северен поток 2“, обяви Тръмп по време на дебата с Харис. „А Байдън го върна в първия си ден като президент.“

За съжаление на републиканеца и американските компании Орбан направи Унгария опасно зависима от руската енергия - като изключи конкурентния американски газ от европейските пристанища за втечнен природен газ. Когато Будапеща реши да построи нов ядрен реактор, Орбан отказа да позволи на Уестингхаус (и други международни фирми) да се борят за работата. Вместо това той предостави договор без търг на Русия. В резултат на това унгарците ще изплащат дълг от 9 млрд. долара на Москва в продължение на десетилетия. През цялото това време те трябва да разчитат на Кремъл, за да запалят осветлението си.

И още - Украйна. По време на предизборните митинги Тръмп често призовава Европа да предостави повече военна помощ на Украйна. Но Орбан беше този, който редовно блокираше, забавяше или отслабваше усилията на ЕС и НАТО в тази насока. Не е изненадващо, че той също така повтаря опорните точки на Кремъл относно войната в Украйна, обвинявайки жертвите на конфликта. Тръмп иска мир в Украйна, но идеята на унгарския лидер за мир е руска победа.

Дългосрочната цел на Орбан изглежда ясна - той иска да се възползва от глобалната нестабилност, причинена от слабостта на САЩ, като използва партньорствата си с Китай и Русия по начин, който би му донесъл ползи в един пост-американски свят. Докато с едната си ръка ухажва Тръмп, с другата Орбан залага на американския упадък. Той не крие този факт. През май министър-председателят заяви, че страните трябва да приемат един многополюсен свят, в който Америка не е лидер, а стълбът на този нов световен ред е Китай.

Каквото и да е мнението за идеалната роля на Америка в света, това не е реториката, която може да се очаква от един вечен приятел на САЩ. Консерваторите трябва да обърнат внимание, преди да приветстват Орбан. От това зависят собствените национални интереси на САЩ.

Анализ на Питър Б. Доран и Ивана Страднер, National Review