Все повече американци вече имат достъп до ваксината на Pfizer срещу коронавируса, а страната вече се готви за разрешението на втората ваксина, произведена от Moderna.
В Маями няколко работници на първа линия получиха ваксини във вторник, докато във Върмонт медсестра от спешно отделение стана първият човек в щата, който се ваксинира.
„Жените и мъжете, получили тези първи дози, представляват хиляди герои“, каза д-р Джон Брамстед, президент и главен изпълнителен директор на UVM Health Network.
Очаква се около 20 милиони души да получат първите си дози до края на месеца. Министърът на здравеопазването Алекс Азар заяви, че скоро ще бъде публикуван списък с броя на всички, които са получили васкина, „за да знаем как точно се справяме“.
САЩ ще даде зелена светлина на втората ваксина само след няколко дни.
Първата жена, ваксинирана в САЩ. Сн.: Синхуа/БТА
Независими експерти към FDA ще се събрат в четвъртък, за да обсъдят продукта на Moderna. Във вторник Агенцията по лекарствата вече потвърди безопасността и ефикасността на ваксината. През уикенда Центърът за превенция и контрол на заболяванията също ще се събере, за да обсъди лекарството.
„Ваксината на Moderna е много обнадеждаваща“, каза д-р Пол Офит, част от съветниците на FDA.
„Изглежда, че ефективността й е 95% при предотвратяване на заболяването, включително 100% при тежко протичане“, каза Офит пред CNN.
САЩ продължават да се борят с пандемията, която не се забавя досега. Ваксинациите вероятно няма да променят мрачната траектория.
През последната седмица страната отчита средно над 212 000 нови случаи на коронавирус. И за десети пореден ден във вторник САЩ отбеляза рекорд по брой пациенти, настанени в болници – 112 800.
И още един мрачен рекорд във вторник: страната отчете третата си най-голяма дневна смъртност от началото на пандемията с повече от 3000 смъртни случая.
Хора чакат за COVID-тест. Сн.: АП/БТА
Тези данни показват, че пандемията още не е приключила. Болниците са подложени на изключителен натиск.
Властите на Лос Анджелис съобщиха, че остават по-малко от 100 легла в интензивните отделения.
„Всички трябва да работим заедно, за да намалим броя на пациентите, които влизат в болници, докато чакаме ваксината за коронавируса да бъде достъпна за повече хора“, заяви в изявление директорът на общественото здравеопазване Барбара Ферер.
В Ню Йорк кметът Бил дьо Блазио заяви, че "степента на хоспитализации не е добра", тъй като градът отчита около 2,89 настанявания в болници на 100 000 души. Според него именно това показва колко е сериозен проблемът.
Ситуацията в цялата страна може сериозно да се влоши, ако американците решат да пътуват за предстоящите празници. Експертите от седмици се противопоставят на традиционните тържества, за да се избегне по-нататъшното разпространение на вируса.
Сн.: АП/БТА
Губернатори от много щати публикуваха видео, насърчаващо американците да „удвоят“ мерките за безопасност като маски и социално дистанциране по време на празничния сезон и да преразгледат плановете си за пътуване.
„Това може да е най-трудният момент в нашата борба с коронавируса, особено с наближаването на празниците. Докато ваксината е достъпна за всички и докато не унищожим вируса завинаги, трябва да продължим да работим, за да защитим всички около нас“, заявиха във видео съобщение управителите на Кентъки и Илинойс.
„Ако планирате пътуване или да се съберете с други хора за празниците, настояваме да преразгледате плановете си за празниците“, каза губернаторът на Охайо.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.