Апелативният съд във Варна измени присъда на Окръжния съд в Търговище и увеличи на доживотен затвор наказанието на подсъдим за грабеж и убийство в поповското село Славяново, съобщиха от Апелативния съд.
Първоинстанционният съд е постановил Юлиян Ш. да бъде лишен от свобода за 20 години. На втора инстанция е потвърдено присъденото от Окръжния съд задължение подсъдимия да заплати на наследника на починалата обезщетение за неимуществени вреди в размер на 50 000 лв.
От съобщението на съда става ясно, че подсъдимият започнал с криминални прояви още от ранна възраст. Осъждан е многократно и е изтърпявал присъди за престъпления против собствеността, както и за друго убийство.
Жертвата Фатме М. била вдовица и живеела сама. Имала магазин за хранителни стоки, работела и като счетоводител. В селото било известно, че тя разполага със средства и се ползвала с име на добър и услужлив човек.
Често предоставяла стоки на „вересия“, включително на подсъдимия, давала му и пари назаем. Юлиян решил да си осигури пари, като ограби Фатме. В телефонен разговор с нея привечер на 11 октоври 2022 г. поискал да я посети, което и сторил. За да сломи съпротивата ѝ, стегнал примка около врата ѝ. В резултат на асфикцията, жената починала. Подсъдимият взел 15 000 лв. Задържан бил два дни по-късно.
Въззивният съдебен състав счете, че определеното от Окръжния съд наказание не е законосъобразно. Деянието разкрива по-висока степен на обществена опасност от тази на останалите престъпления от същия вид.
Съдът намира разглежданото престъпление за изключително тежко. То е било предварително замислено, планирано и подготвено. Умисълът за умъртвяване на пострадалата не е породен внезапно и ненадейно, се казва в съобщението от съда.
След анализа на фактите, включително 11-те предходни осъждания на подсъдимия, Апелативният съд заключи, че има реален риск той да извърши такова деяние отново, което го прави изключително опасен за обществото.
От съществено значение е и фактът, че той е бил наказан с лишаване от свобода за 16 години, като е бил предсрочно условно освободен. Продължителната изолация в пенетенциарни заведения очевидно не е довела до поправянето и превъзпитаването му. Той не е изградил морални ценности и продължава да не зачита установените норми на поведение. Юлиян Ш. веднъж вече е посягал на най-ценното благо – човешкия живот.
След като с предишните осъждания не са постигнати целите на закона, се налага изводът, че справедливото наказание за извършеното от него е "доживотен затвор", пише още в мотивите на съда.
Решението на Апелативния съд подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд.