Здравната система няма нужда от повече болници. Едва около 50% имаме използваемост на леглата. Този ресурс се харчи неефективно. Това заяви в ефира на БНТ Михаил Околийски, зам.-министър на здравеопазването.
С приемането на второ четене на бюджета на НЗОК вчера беше взето решение за отпадането на мораториума за финансирането на нови болници и медицински дейности през следващата година.
"Това е изключително непоследователно решение, защото беше съгласувано преди това с основните ни политически партньори и след това не беше гласувано в зала. Това е един от начините този рекорден бюджет да бъде разходван по най-добрия начин, а не да се разкриват нови и нови болници и с трикове като други адреси на същата болница, за да може да се разпределя този ресурс на все повече играчи.
Ние имаме твърде много болници, те са над 320. В Австрия, която е сравнима като население, има 70 болници. Вместо всички партньори да се обединят и да вземат едни адекватни решения този рекорден бюджет за здраве така да се харчи, че да се усети от българските граждани, се стига до някакви дребнотемия и всъщност противоречиви решения", коментира доц. Околийски.
"Трябва да има драконовски контрол, който се опитваме да практикуваме в НЗОК. Аз съм председател на надзора", подчерта той. Доц. Околийски обясни, че може би най-важното, върху което трябва да се съсредоточи здравната система е профилактиката.
"Трябва да говорим не за лечението на крайната фаза, а да има профилактика. Има ресурс за много добър скрининг и диагностика. Важно е да се извърши профилактичен преглед поне веднъж годишно. Само 30% от хората извършват такъв", обясни зам.здравният министър.
Той посочи, че най-голямото доплащане от пациентите не е за операции например, а за са за сравнително евтино струващите лекарства.
"С малки суми, но редовно. Те не се усещат от средната класа и богатите, но удрят по джоба на най-бедните", каза доц. Околийски.