След цяла седмица мълчание, атакуван от своите най-верни и послушни поддръжници и загубил политическото благоволение на крепящите го досега ГЕРБ и ДПС, главният прокурор Иван Гешев даде пространно и емоционално изявление пред медиите. И успя да се изкара едновременно мъченик в името на върховенството на закона и правото и жертва на мръсен заговор, в който основни роли играят заместникът му Борислав Сарафов и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

И двамата за Гешев вече са „лицето Бойко Методиев Борисов“ и „лицето Борислав „Боби“ Сарафов“. За Гешев Борисов стои зад опита за неговото отстраняване, а Сарафов е „предател на българския народ“. В Народното събрание пък е „целият политически боклук, който трябва да бъде изметен“, а „политическата мафия, олигарсите и всички, които искат да крадат, са се обединили“.

Това е третото искане за предсрочно отстраняване на Иван Гешев за трите години от началото на мандата му. Предходните два опита завършиха без успех. Мандатът на главния прокурор е 7 години. Иван Гешев встъпи в длъжност в края на 2019. Ако изкара целия си мандат, той ще остане главен прокурор до края на 2026 година. 

Свалянето на Гешев –

от същите задкулисни ментори, които го монтираха

Това, което трима министри на правосъдието за три години не можаха да направят – отстраняването на Гешев, беше прокарано буквално за три дни от кукловодите, които го монтираха преди години на тази длъжност, коментира адвокат Михаил Екимджиев. 

По думите му изненадващото съгласие между ГЕРБ и ДПС може да окаже добра политическа стратегия. 

„Има принцип в политическия PR, според който, ако не можеш да се противопоставиш на нещо, най-добре е да го представиш на публиката като свое решение и своя инициатива. Точно това направиха представителите на ДПС и ГЕРБ в парламента.


А още на 9 май, когато за първи път Борислав Сарафов се озъби на Гешев, стана ясно, че де факто имаме нов главен прокурор и това е именно Сарафов. На пръв поглед случващото се би трябвало да ни радва, ако не си припомним, че същите задкулисни ментори, които поставиха и Сотир Цацаров, и Гешев на най-овластеното място в България, закачиха до тях като първа резерва точно Борислав Сарафов. А до момента Сарафов безпрекословно подкрепяше и най-идиотските инициативи на Гешев. Даже изявленията му от последните дни много приличат на тези, които бяха пускани преди това от Гешев, заради което предполагам, че са с един и същ автор.

Всички видяхме видимото удоволствие и ентусиазъм, с което Сарафов се опитваше да излъже всички нас в първите часове след мнимия атентат срещу Гешев, че на мястото има зловещ кратер, че взривът е бил изключително силен, че е действано изключително професионално и т.н.

Затова не можем толкова бързо да му повярваме, че едва ли не с неохота или както той казва – за честта на пагона, е защитавал началника си. Припомням, че Сарафов, както и всеки магистрат, е полагал клетва, че ще брани честта на Конституцията и закона, а не честта на пагона, което в случая звучи като някаква мафиотска омерта.

Всичко това ме кара да мисля, че за пореден път пред нас се разиграва политически театър, чиято идея е след отстраняването на Гешев Сарафов да бъде назначен за изпълняващ длъжността главен прокурор“, казва юристът пред „Капитал“.

Ходовете на Висшия съдебен съвет

Този състав на съвета, който вече почти с година превишава петгодишния си мандат, заради липсата на правителство и на политически консенсус, беше избран през 2017 година, а парламентарната квота, която се състои от 11 членове – попълнена с гласовете на ГЕРБ, БСП, ДПС и „Обединени патриоти“ и с номинирани от тези партии кандидати. Избраните от парламента, заедно с членове на прокурорската колегия, която досега следва волята на своя началник, формираха стабилното мнозинство от 17 плюс гласове в подкрепа на главния прокурор.


За да бъде освободен главният прокурор, трябва да има мнозинство от 17 гласа „за“ от 25-те членове на Съдебния съвет. Процедурата е огледална на тази за назначаването на главен прокурор и тече пред Висшия съдебен съвет. В момента съставът на съвета е с трима души по-малко – Боряна Димитрова и Красимир Шекерджиев от Съдийската колегия подадоха оставки и местата им все още са незаети, а Пламена Цветанова от Прокурорската колегия стана зам. главен прокурор. Нещо повече – мандатът на ВСС изтече миналата година, макар че със свое решение Конституционният съд допусна той да продължи работа до избора на нови членове. Професионалната квота вече е избрана, но е нужно правителство и 2/3 мнозинство за излъчване на парламентарната квота в кадровия орган.

До момента различни гласувания във ВСС, включително и за отстраняването на Гешев първо през 2021 г., а след това и през 2022 г. по две различни искания на двама министри на правосъдието – Янаки Стоилов и Надежда Йорданова, показаха съотношението на силите във ВСС и подкрепата на мнозинството за главния прокурор, което към онзи момент трудно можеше да бъде разклатено. Точно със 17 гласа „за“ Гешев беше назначен на поста през 2019 г.

Обсъжданията за отстраняване на главния прокурор текат спорадично от юли 2021 г., когато проф. Янаки Стоилов внесе предложение за започване на процедура. Тогава обаче ВСС изобщо отказа да се произнесе по същество. Стоилов оспори решението и казусът стигна до Конституционния съд, който задължи Съвета да обсъди по същество основанията, посочени от министъра.

„Липсва единен критерий за разследване на лица, които заемат висши държавни длъжности, нека не изпреварваме събитията“, мотивира се тогава Янаки Стоилов.

Въпреки стоте страници доклад за действия, накърняващи престижа на съдебната власт, Иван Гешев остана на поста си. Причината – ВСС не намери достатъчно основания за отстраняването му. От Прокуратурата определиха искането като политически PR ход.

Точно преди година, през май, след пространно обсъждане на процедури и законодателни възможности, ВСС отхвърли и искането и на Надежда Йорданова 

за предсрочно отстраняване на Гешев

„Честит мандат, пожелавам ви здраве, успех и съвместна работа със съдебната власт”. Така Гешев посрещна бившия правосъден министър Надежда Йорданова, когато тя пое поста.

„Аз се надявам да имаме възможност да обсъдим въпросите с вашата оставка“, отговори му Йорданова.

„Вероятно ще се сложи някой послушен и съдебната власт ще изпълнява поръчки, както може би поръчки изпълняват някои структури като Министерството на вътрешните работи – примерно”, заяви тогава Иван Гешев.

„Настояването за спазването на законите, за вършенето на работата на главния прокурор честно, почтено, законосъобразно. Не е овладяване на прокуратурата. Това е правова държава”, заяви Надежда Йорданова.

7 юли 2022 г. след 13 часа дебати и среднощно гласуване ВСС реши: Иван Гешев остава главен прокурор.

Каква е процедурата за отстраняване на главния прокурор? 


За да започне нова такава процедура, то тя трябва да бъде инициирана от поне трима членове на Прокурорската колегия във ВСС, които да направят мотивирано искане до пленума на органа. Правомощие да поиска откриване на такава процедура има и министърът на правосъдието, който може да го внесе също мотивирано пред пленума на ВСС.

Ако предложението за отстраняване събере нужното мнозинство, Висшият съдебен съвет изпраща до държавния глава решението си и резултата от гласуването под формата на предложение за отстраняване на главния прокурор.

Ако процедурата стигне до Президентството, държавният глава има право да откаже да подпише оставката на главния прокурор. В този случай процедурата се връща отново във ВСС за прегласуване. Президентът има право на отказ само веднъж. Ако реши да подпише оставката на главния прокурор, държавният глава издава указ за освобождаването, който се обнародва в Държавен вестник.

В българската история и друг път са внасяни искания за отстраняване на главен прокурор, но до момента нито един не е бил отстраняван в такава процедура.