Така нареченият „добър“ HDL холестерол може да не е толкова здравословен, колкото смятаха учените досега, показва ново проучване. 

Изследването, публикувано в сряда в Neurology, установява, че наличието на високи или ниски нива на липопротеини с висока плътност или HDL холестерол, може да увеличи риска от деменция при възрастни хора. Това са още доказателства, показващи, че поддържането на HDL холестерола в определен диапазон е важно за здравето на сърдечно-съдовата система и мозъка.

„Връзката между HDL холестерола и деменцията е по-сложна, отколкото предполагахме преди“, каза водещият автор на изследването Ерин Фъргюсън, докторант, изучаващ епидемиология в Калифорнийския университет в Сан Франциско. „Въпреки че степента на тази връзка е сравнително малка, това е важно.”

Резултатите показват връзка между HDL холестерола и деменцията, но не доказват, че ниските или високите нива на липидите са причинили директно заболяването.

Проучването, подкрепено от Националния институт по стареене и Националния институт по здравеопазване, включва повече от 184 000 възрастни на средна възраст 70 години. Никой от тях не е имал деменция, когато проучването е започнало. Изследователите са използвали комбинация от проучвания и електронни записи от здравния план на Kaiser Permanente в Северна Калифорния, за да проследят нивата на холестерола, здравословното състояние и дали някой е развил деменция за около 13 години. През това време малко повече от 25 000 души са развили деменция.

Центровете за контрол и превенция на заболяванията препоръчват на хората да поддържат общия си холестерол на около 150 mg/dL с LDL холестерол на или под 100 mg/dL.

Липопротеинът с ниска плътност или LDL, холестеролът, отдавна е признат за често смъртоносното си въздействие върху сърдечно-съдовата система.

Участниците в проучването са били разделени на три групи въз основа на техните нива на HDL холестерол, с корекции за други рискови фактори за деменция, включително високо кръвно налягане, сърдечни заболявания, диабет и колко често употребяват алкохол. 

Какво е здравословно ниво на HDL?

Средното ниво на HDL холестерол в проучването е 53,7 mg/dL, в препоръчителния диапазон от 40 mg/dL при мъжете и 50 mg/dL при жените.

Хората, чиито нива на холестерол се отклоняват твърде далеч от тези числа, са по-склонни да развият деменция, сочат данните в хода на проучването. Хората, чиито нива са най-малко 65 mg/dL - най-високото от трите групи - са с 15% по-склонни да развият деменция. Тези с най-ниски нива - 11 до 41 mg/dL - са имали 7% повишен риск в сравнение със средната група. 

Изследователите не са открили никаква връзка между LDL холестерола и риска от деменция. Д-р Хауърд Уейнтрауб, клиничен директор на Центъра за превенция на сърдечно-съдови заболявания към NYU Langone Heart в Ню Йорк, каза, че е изненадан от откритията.

„Когато хората имат HDL, който е 90 или 100 mg/dL, това е свързано с деменция. Но не и тези по-ниски числа, 63 mg/dL или нещо такова“, каза Уейнтаруб, който не е участвал в изследването.

Експертите отдавна са разбрали, че не всеки HDL холестерол е еднакъв. Как тялото го използва и къде се съхранява – в мозъка или другаде в тялото – има значение.

Как да подобрим HDL?

Здравословните навици, включително упражнения, позволяват на HDL холестерола да се превърне в HDL частици. Това позволява на HDL да изпълнява някои от важните си задачи в организма, включително премахване на LDL холестерола от артериите и транспортирането му до черния дроб, където тялото се отървава от него, обяснява д-р Хюсеин Ясин, ендокринолог в Keck Medicine на USC. 

„Функцията наистина е в частиците, а не в самия холестерол“, каза той. „Простото повишаване на нивата на HDL не повишава неговата функция.“

Високите нива на HDL холестерол могат да втвърдят вените и артериите. Това въздействие върху сърдечно-съдовата система е ключов начин, по който високите нива на HDL холестерол могат да увеличат риска от когнитивно увреждане – инсултът е един от водещите рискови фактори за деменция.

HDL холестеролът в мозъка действа по съвсем различен начин.

„Той действа по различни правила и има различни пътища от системния холестерол“, каза Ясин. Системният холестерол е холестерол, съхраняван другаде в тялото, извън мозъка.

Твърде много HDL холестерол в мозъка може да причини възпаление, което подтиква мозъка да произвежда амилоиди, необичайни отлагания, които увреждат органите и тъканите, добави той.

Друго скорошно проучване установи връзка между гените, свързани с високи нива на HDL холестерол и тези, които предразполагат някого към деменция.

Заедно проучванията сочат факта, че HDL холестеролът е едновременно сложен и област на изследване, която трябва да бъде разбрана по-добре. Уейнтрауб каза, че все още няма достатъчно доказателства, за да се каже, че HDL холестеролът играе значителна роля в риска от деменция.

„Тази статия може да предполага, че HDL може да бъде модифицируем рисков фактор дори в късна възраст“, ​​каза Фъргюсън. „Но не бих казал, че хората все още трябва да се тревожат за това.“