Антонио Регаладо и Браян Аликзандър, „Текнолъджи ривю"
Сиси Мур е нисичка жена с дълги руси къдрици, които падат на раменете й. Тя седи на дивана и плаче заради задачата, която е трябвало да изпълни. Наета е да свърже ДНК от отдавнашно местопрестъпление със заподозрян. Това е нейният тип главоблъсканица, съчетаваща генетика, данни от преброявания и списъци с приятели във фейсбук. По нейна собствена преценка Мур е сред най-опитните генетични генеалози в света. Нищо чудно, че открива заподозрения, но отговорът е изненадващ.
„Казах си: не може да бъде! Не може този човек да е сторил това", разказва тя. Мур е разтърсена. Някой е убил човек и се е върнал към нормалния си живот, без да очаква, че някога може да бъде заловен, без да подозира, че в момента тя го проучва от лаптопа си.
Уменията на Мур в областта на генетичните разследвания са били показвани в предаването „Да откриеш корените си" на американската мрежа PBS, в предаването 20/20 и в други дневни телевизионни програми като „Шоуто на д-р Оз", където тя използва ДНК тестове, за да открие родителите на осиновени деца, деца, изоставени в кофи за боклук, и „военни деца", заченати по време на военни конфликти. В кариерата си жената е разгадала стотици случаи на неизвестно родителство.
Тази година обществеността научи за поразително ново приложение на подобна генетична генеалогия. През април полицията в Калифорния разкри, че е използвала свободно достъпна колекция от ДНК профили, събрани от сайт за фенове на генеалогията, за да открие „Убиеца от Голдън Стейт" - прочут сериен изнасилвач и убиец, активно действал през 70-те години. Мур не е участвала в това разследване. То обаче е било пробив, който тя е очаквала. Две седмици по-късно компания, специализираща се в криминология - „Парабон НаноЛабс", оповести, че ще сформира „екип за генетична генеалогия", ръководен от Мур. Ако дадете на „Парабон" ДНК от старо петно от кръв или проби, доказващи изнасилване, Мур ще се опита да установи на кого принадлежи то. През май Мур посочи извършителя на случило се преди 20 години двойно убийство, след като успя да го разкрие за 2 дни. Тя смята, че знае кой е извършил още няколко убийства, и публичното огласяване на тази информация може да се случи всеки момент.
Мур няма научна степен. Подобно на други видни фигури в генеалогичната общност тя се е самообразовала. Изпипала е до съвършенство набор от методи, които споделя на конференции, по време на курсове и в затворена фейсбук група, наречена „TheDNADetectives", която има 90,000 членове. Много от тях са осиновени или деца на донори на сперма или яйцеклетки, които търсят биологичните си родители. Генеалозите изграждат родословни дървета. Има ли шанс да сте далечен сродник на Джеси Джеймс или Уинстън Чърчил? Генетичните генеалози разкриват и това, но използват потребителски ДНК тестове, за да ускорят процеса. Някога изключително ограничена, индустрията на ДНК тестовете, съставена от компании като Ancestry.com и 23andMe, днес вече притежава профилите на повече от 12 милиона души. С нарастването на броя им вероятността някой да остане анонимен практически изчезва. Това е така, защото вашето ДНК не е изцяло ваше собствено. Членове на семейството, дори и далечни такива, имат съвпадащи сегменти от генетичен материал. Ако Мур може да открие съвпадение, тя ще проучи бързо родословното дърво на съответния човек, като запълни празнотите. По думите й, ако сте извършили престъпление, тя може да ви открие дори и чрез втори братовчед.
Мур живее сред хълмовете край Сан Диего. В дома й би могло да има много светлина, но тя държи завесите спуснати. Всеки ден прекарва часове наред, облечена в пижама и седнала на голям бежов диван в хола - нейното „място". Там извършва проучване на хората, стоящи зад най-ужасните престъпления, извършвани някога. Инструментите й включват лаптоп, уайфай връзка, тефтер и наскоро добавена голяма бяла дъска, която стои на поставка в трапезарията. На нея обикновено има написан номер на дело и частично родословно дърво с рождени дати до всяко име.
„Парабон", чийто офис е в Рестън, Вирджиния, предлага на полицейските управления услуга на стойност $3,600, наречена „снапшот". С ДНК от неизвестен заподозрян - от типа ДНК, оставено на местопрестъпление под формата на кървави пръски, под ноктите на жертвата или върху цигарен фас - те могат да предположат как изглежда този човек и да създадат фоторобот, подобен на тези, изготвяни от полицията. Един от тези фотороботи е толкова точен, че 21-годишен убиец от Тексас се предава на полицията дни след като илюстрацията е разпространена по телевизията. „Парабон" сега се свързва с полицейски управления, за които вече е създавала подобни генетични фотороботи, за да им предложи нещо, което Мур нарича „новия пакет". Всъщност нейните услуги са въпросният „пакет". След като получи даден ДНК профил, тя първо преценява по скала от 1 до 5 дали генетичната генеалогия има вероятност да реши случая. 5 означава почти безнадежден случай, докато 1 е почти сигурен успех. Преценката зависи от фактори като качеството на ДНК и какво ще разкрие едно бързо търсене за броя съвпадащи роднини. То се извършва в постоянно разрастващата се публична база данни, наречена GEDmatch.
Досега „Парабон" са проучвали 100 случая чрез базата данни и Мур е работила по около 10 от тях. Първият й успех идва само месец след идентифицирането на „Убиеца от Голдън Стейт". В този случай всичко започва с ДНК от местопрестъпление - неразкрито двойно убийство от 1987-а, близо до Сиатъл. Мур получава достъп до ДНК профила в петък и връща отговор в понеделник сутринта. Разследването се оказва по-лесно от очакваното. Тя намира съвпадения и от двете страни на семейството. Това в крайна сметка довежда до двойка с три дъщери и един син. Процес на елиминация. „Трябва да е той." През май полицията арестува 55-годишния Уилям Ърл Талбот, докато той си тръгва от работа. Името му никога не се е появявало в разследването. „Ако не беше генетичната генеалогия, не бихме стигнали до този момент", коментира детектив Джим Шарф по време на предавана по телевизията пресконференция. Лицето на Мур е показано на видеоекран зад него.
Мур се е запалва по генеалогията преди години, докато проучва собственото си семейство. В началото генетичните карти са можели да осигуряват връзка само към отдавна починали прародители и исторически групи. През 2012 г. обаче компании като Ancestry.com започват да използват комплексни чипове, които разчитат половин милион единици ДНК информация в хромозомите, което прави съвпаденията между роднини много по-прецизни. Мур преди е имала собствен бизнес, в който е помагала на хора да откриват донори на сперма и майки, които са оставили децата си за осиновяване. Тя не се вълнува от факта, че даден човек е подписал договор с банката за сперма или че жената е подписала документите за осиновяване. „Детето не е страна в това споразумение. Дълбоко вярвам, че всеки човек има правото да знае произхода си. Когато научих, че има група от хора, на които се отказва достъп до тази информация, реших, че това е грешка и несправедливост от страна на обществото. И исках да направя нещо по въпроса", обяснява Мур. Освен че разкрива тайни, тя строго пази някои от тях. ДНК резултатите й позволяват да открива изневери, т.нар. сбъркано родителство.
Края четете в следващия брой.