Ключовият за президентските избори в САЩ щат Джорджия отчете рекордна избирателна активност при започналото вчера ранно гласуване в рамките на вота на 5 ноември за поста на държавен глава, предаде Ройтерс.
Основните претенденти за Белия дом са настоящата вицепрезидентка на страната и кандидат на Демократическата партия Камала Харис и бившият президент Доналд Тръмп, кандидат на Републиканската партия.
Не по-малко от 252 000 избиратели са дали гласа си в щата Джорджия към 16:00 ч. (23:00 ч. българско време) вчера - към два пъти повече от онези 136 000 души, които дадоха вота си в първия ден на ранното гласуване през 2020 г., обяви Гейбриъл Стърлинг, вторият човек в щатската избирателна комисия. "Впечатляваща избирателна активност", написа той в социалните мрежи.
Тръмп, който снощи имаше предизборна проява в столицата на щата - Атланта, изрази ентусиазма си от активността на гласоподавателите в Джорджия. "Хората излизат (да гласуват), и то излизат с намерение, което е добро за нас", заяви той.
Ранното гласуване, било то направено лично в секция или по пощата, доби широка популярност сред американските граждани, посочва Ройтерс. Близо една седма от гласоподавателите дадоха вота си през 2020 г. преди официалния изборен ден, показва статистиката на експертната група за изследване на изборите, известна като "избирателна лаборатория", към Университета на Флорида.
Много републиканци в САЩ обаче се противопоставиха на рязкото засилване на гласуването по пощата тази година с мнението, че то не е толкова сигурно, колкото да гласуваш лично. Преди четири години, когато загуби надпреварата с настоящия президент на САЩ Джо Байдън, Тръмп се опита неуспешно да отмени резултатите от изборите с твърдението, че пощенският вот е манипулиран, припомня Ройтерс.
От Републиканската партия продължават да настояват, че всеки избирател трябва да даде гласа си лично в официалния изборен ден, макар и отделни представители на партията да насърчават гласоподователите да го направят по-рано.
Вече 5,5 милиона американски граждани са гласували за президент на страната, сочат данните на избирателната лаборатория към Университета на Флорида. Към този момент на изборната кампания през 2020 г. гласувалите са били 27 милиона души. Тогава гласоподавателите са се стараели да избегнат струпването в секциите заради разразилата се епидемия от КОВИД-19.
За да предотвратят фалшифицирането на вота, властите в Джорджия, подобно на някои други щати, повишиха изискванията за гласуване по пощата, като всеки гласоподавател, пожелал да даде вота си неприсъствено, трябва да удостовери самоличността си да ограничи местата за пускане на гласа си.
Джорджия е един от седемте ключови щата, които се очаква да изиграят решаваща роля в президентския вот.
Съдия в щата вчера наложи временна отмяна на разпоредбата преброителите в Джорджия да удостоверяват вота чрез ръчно преброяване на гласовете за президент на САЩ тази година. Робърт Макбърни каза, че произнесеното от него решение е уместно забавяне на промяната в нормите, която създава смущения броени седмици преди официалния изборен ден - 5 ноември.
Решението на съдия Макбърни е удар по Доналд Тръмп и неговите съмишленици, които агитираха за промяната, след като той загуби в Джорджия през 2020 г. Разпоредбата за ръчното преброяване беше приета на 20 септември благодарение на консервативното мнозинство в избирателната комисия на щата Джорджия, оформено от поддръжници на Тръмп. По думите им така изборите на 5 ноември ще са по-достоверни и по-прозрачни. Позицията на представителите на Демократическата партия е, че новата норма води до хаос и забавяне на резултатите.
"Обществеността не харесва нищо от това, което създава несигурност и безредие в изборния процес", може да се прочете в копие от решението на Макбърни, публикувано в сайта "Демократически регистър" (Democracy Docket), създаден от адвоката на Демократическата партия Марк Елиас, който се занимава със случаите по време на избори.
До снощи решението не е било публикувано в съдебния онлайн регистър на щата Джорджия, обръща внимание Ройтерс. То е било приветствано от Демократическата партия като победа за избирателите.
"От самото начало тази разпоредба беше опит да се забавят изборните резултати, за да се посее съмнение във вота, и нашата демокрация става по-силна благодарение на това решение", се казва в изявление на предизборния щаб на Камала Харис.