Сн. БГНЕС

"Ако бях българин, щях да съм на улицата заедно с протестиращите. Надявам се, че демонстрациите, които започнаха през зимата и продължават до днес, представляват действително събуждане на гражданското общество в България", заяви бившият посланик на САЩ в България Джеймс Пардю ( 2002 - 2005 г.) в интервю за вестник "Сега".

"Не бях изненадан, че правителството на ГЕРБ падна. Фактически очаквах режимът на Борисов да загуби мандата си дори по-рано. За да падне, трябваше хората масово да излязат на протести по улиците на България. Правителството на ГЕРБ се грижеше повече за удържане на властта и за публичния си образ, отколкото за ефективно управление на страната. Бях в България точно преди последните избори и бях смаян от размера на политическото сплашване и от контрола над медиите, упражняван от правителството на Борисов", посочи Пардю.

"Положението в страната стана отчайващо. Пропастта между бедни и богати се разшири. Средната класа е смачкана, а младите и способни хора напускат, защото виждат по-добри възможности извън страната. Мафията не е толкова видима днес, но продължава да контролира голяма част от икономиката. Корумпирани държавни служители крадат парите на хората, без да се страхуват, че могат да бъдат изправени пред съда. Въпреки всички политически обещания, само дребни фигури в обществото биват наказвани заради нарушения на законите. Мафията и политически силните правят каквото си искат, без да ги е грижа за закона. Ако откраднете пет лева, може да отидете в затвора, ако откраднете пет милиона лева, можете да получите власт. Къде е правосъдието?", каза още дипломатът.

Според него демонстрациите от последните месеци са най-добрата надежда, че промяната в България е възможна.

"Хората отхвърлят старите политически партии и искат промяна. Когато хора се самозапалват и излизат на улиците с хиляди поради бедност и провал на правителството, най-добре е политическите лидери да си вземат бележка, че не могат да я карат по старому. В последните демонстрации участват хора от всички сектори на българското общество, които искат промяна. Разглеждам демонстрациите като пълно отхвърляне на проваленото правителство и като народен глас за достойнство, демокрация и върховенство на закона", посочи Пардю.

Той коментира, че правителството с мандата на БСП имаше златна възможност да се придвижи към центъра на политическия спектър и да прочисти политическото, икономическото, социалното и правното бедствие в България.

"За жалост, то не успя да се възползва от тази възможност, когато подбираше ръководител на ДАНС. Това назначение и начинът на прокарването му през парламента показаха на обществото, че нищо не се е променило. Опасявам се, че вече е много късно за правителството на Орешарски, но българите ще решат какво да правят с него. Някои хора се обръщат към екстремистки групи като "Атака", защото са отчаяни и се надяват на силна ръка. Голяма част от професионалната ми кариера мина на Балканите, където работих срещу националистически екстремистки групи като "Атака". Тези организации си приличат по омразата, по желанието за изключване и разрушение. Те никога не предлагат положителни решения на проблемите. Не виждам "Атака" като най-добър дългосрочен интерес на българите, а и не виждам повечето българи като симпатизанти на екстремистки лидери. Очаквам "Атака" да избледнее с постепенното стабилизиране на политическата ситуация", каза Пардю.

Той добави, че революцията за достойнство по улиците на България прилича на истински народен бунт.