Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс отправи остра атака срещу европейските политики по отношение на имиграцията, популистките партии и свободата на словото, като повтори възгледите на президента Доналд Тръмп, когото нарече „новия шериф в града“. Ванс също така подчерта, че Европа трябва да се „засили“ в управлението на собствената си сигурност - основен елемент на спора.

Речта му беше войнствена атака на Мюнхенската конференция по сигурността в момент на дълбоки трансатлантически разногласия по въпросите на отбраната, търговията и други въпроси, 

„Под ръководството на Доналд Тръмп в града има нов шериф“, каза Ванс.

„Може да не сме съгласни с вашите възгледи, но ще се борим да защитим правото ви да ги предлагате на обществения площад. Съгласете се или не.“

Ванс също така обвини, че „в цяла Европа свободата на словото, опасявам се, е в отстъпление“, като повтори нападките на Тръмп срещу „цензурата“ онлайн. Ванс призова европейските държави, включително страната домакин Германия, която ще има избори на 23 февруари, да „променят курса“ по отношение на имиграцията.

Речта му бе произнесена ден след като 24-годишен афганистанец бе арестуван в Мюнхен заради нападение с кола, при което бяха ранени 36 души.

„Колко пъти трябва да претърпим тези ужасяващи неуспехи, преди да променим курса и да насочим общата ни цивилизация в нова посока?“, каза той.

„Защо изобщо се е случило това? Това е ужасна история, но е история, която сме чували твърде много пъти в Европа и за съжаление твърде много пъти и в Съединените щати. 

„Търсещ убежище, често млад мъж в средата на 20-те си години, който вече е известен на полицията, блъска кола в тълпа и разбива обществото.“

В защита на политическите партии, които се противопоставят на имиграцията, и на техните поддръжници, той добави: „Никой избирател на този континент не е отишъл до урните, за да отвори вратите за милиони непроверени имигранти.“

По-рано Германия предупреди срещу чуждестранна „намеса“ в политиката си, след като Ванс призова за по-голяма роля на европейските антиимигрантски партии, девет дни преди парламентарните избори в Германия. Ванс заяви пред "Уолстрийт Джърнъл": „За съжаление волята на избирателите беше пренебрегната от много наши европейски приятели“ по този въпрос и призова правителствата да не изключват антиимигрантските партии.

Германия претърпя няколко високопоставени нападения, за които бяха обвинени търсещите убежище и мигрантите, което подтикна крайнодясната Алтернатива за Германия (АзГ) да засили още повече антимигрантските си кампании.

Говорителят на германското правителство Щефен Хебестрит заяви, че външни лица не бива да се „намесват във вътрешните работи на приятелска страна“.

Той каза, че те „не могат да имат пълна представа за политическия дебат“ в Германия. Крайнодясната АзГ изглежда е на път да постигне най-добрия си резултат в историята - около 20 % на изборите на 23 февруари, сочат актуалните социологически проучвания.

Партията получи ентусиазирана подкрепа от Илон Мъск, най-богатия човек в света и ключов съюзник на Тръмп. Ванс заяви, че Германия трябва да свикне с мнението на шефа на Tesla и SpaceX, точно както Съединените щати толерират критиките на шведската активистка за климата Грета Тунберг.

„Ако американската демокрация може да преживее 10 години ругатни на Грета Тунберг, вие можете да преживеете няколко месеца на Илон Мъск“, каза той.

„Но това, което германската демокрация, това, което никоя демокрация - американска, германска или европейска - няма да преживее, е да казва на милиони избиратели, че техните мисли и опасения, техните стремежи, техните молби за облекчение са невалидни или недостойни.“

Ванс засегна и разгорещения предизборен дебат в Германия около необходимостта основните политически партии да поддържат така наречената „защитна стена“ за отказ от сътрудничество с АзГ.

„Демокрацията почива на свещения принцип, че гласът на народа има значение“, каза той. „Няма място за защитни стени.“